DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Zapomnij o wyrzucaniu skórki mandarynki. Nie zdajesz sobie nawet sprawy, jak jest cenna
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 19.11.2023 19:02

Zapomnij o wyrzucaniu skórki mandarynki. Nie zdajesz sobie nawet sprawy, jak jest cenna

Jak wykorzystać skórkę mandarynki
Canva / Oksana Shyriaieva, Getty Images)

Sezon na aromatyczne mandarynki możemy uznać za otwarty. Coraz częściej kupujemy je w sklepach. Dla wielu osób to również nieoficjalny symbol nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Jednak co zrobić ze skórką z mandarynki?

Większość z nas po prostu ją wyrzuca. Skórka z mandarynki jest naprawdę cenna i możemy wykorzystać ją na wiele sposobów. Do czego nam się przyda?

Co zrobić ze skórką z mandarynki?

Mandarynki bardzo chętnie kupujemy właśnie teraz. Aromat tego owocu często kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Właśnie w tym czasie możemy wykorzystać skórkę z mandarynki w prosty sposób.

Skórki z mandarynki możemy wykorzystać do dekoracji na nadchodzące święta. Wystarczy owoc przeciąć na pół i wydrążyć z niego miąższ za pomocą łyżeczki. Skórkę ozdabiamy goździkami i tak powstaje nam piękny świecznik.

Możemy umieścić w niej podgrzewacze, które nie tylko rozświetlą zimowe wieczory, ale też sprawią, że w całym pomieszczeniu będzie pachnieć cytrusami. Jak jeszcze wykorzystać skórkę z mandarynki?

Jak wykorzystać skórkę mandarynki
Canva / fpwing, Getty Images

Jak wykorzystać skórkę z mandarynki w czasie sprzątania?

Skórkę z mandarynki, podobnie, jak z innych cytrusów, możemy wykorzystać w czasie sprzątania. Skórka wykazuje bardzo silne działanie bakteriobójcze. Świetnie sprawdzi się w czasie porządków.

Ze skórek po mandarynkach zrobimy uniwersalny płyn do mycia różnych powierzchni. Wystarczy skórki wsadzić do słoika i zalać octem spirytusowym. Mieszankę odstawiamy na 3 tygodnie.

Delikatniejszy środek uzyskamy po wymieszaniu płynu z wodą w proporcji 1:1. Możemy czyścić nim powierzchnie w kuchni, łazience, a nawet w salonie. Co jeszcze zrobimy ze skórek po mandarynkach?

Skórka z mandarynki cię wyleczy

Ze skórki mandarynki zrobimy też syrop na kaszel. Wystarczy zetrzeć ją na tarce i zasypać cukrem. Całość odstawiamy na kilka dni. Po tym czasie otrzymamy gęsty syrop, który pomoże nam w czasie choroby.

Syrop ze skórki pomarańczy sprawdzi się na ból gardła. Warto mieć go pod ręką w sezonie jesienno-zimowy, kiedy na zewnątrz robi się zimno.

Jak wykorzystać skórkę mandarynki
Canva / Polina Kholodova, Pexels

Zobacz też: