Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zasadzisz i natychmiast pożałujesz. Roślina zniszczy cały ogród
Kamil Świętek
Kamil Świętek 16.06.2024 11:37

Zasadzisz i natychmiast pożałujesz. Roślina zniszczy cały ogród

Bambus w ogrodzie
Fot. YouTube/Zakładamy Ogród

Dla niektórych z nas zwykłe polskie ogrody to za mało. Wówczas staramy się poszukać w ogrodniczym świecie trochę egzotyki i… spotykamy ją w iście szalonej postaci.

Pomyśleliście kiedyś o tym, żeby mieć w ogrodzie bambus? Jeśli tak, to lepiej wybijcie to sobie z głowy. Nie, nie dlatego, że nie urośnie. Tym nie musicie się przejmować – chociaż w zasadzie, to wokół wzrostu rośliny orbituje cały problem.

Bambus – gatunek dobry do doniczki

Bambus to niezwykle efektowna roślina. Nie musicie nawet jej nikomu pokazywać – sam fakt pochwalenia się bambusem w ogrodzie robi ogromne wrażenie na ludziach, którzy z ogrodnictwem mają nieco wspólnego.

Niestety, egzotyczny charakter rośliny okupiony jest pewną tropikalną manierą. Mowa o inwazyjności gatunku. W końcu w tropikach roślina ta nie musi się ograniczać.

6 metrów wysokości, szybki wzrost i tworzenie trudnej do przejścia ściany – tak, to problemy, z którymi pewnie nie chcielibyście mieć do czynienia na własnej posesji.

Bambus 2.jpg
Fot. Canva/GCShutter, Getty Images Signature

Te korzenie zniszczą wasz dom

Brzmi jak koszmar? Niestety, to brutalna rzeczywistość. Jeśli posadzicie bambus zbyt blisko domu, gdyż przy odpowiedniej pielęgnacji można stworzyć z niego całkiem ciekawą alternatywę dla żywopłotu, śmiało możecie myśleć nad wyprowadzką.

Korzenie bambusa są niesamowicie silne. Mogą one nawet zniszczyć fundament domu, nie mówiąc o zdominowaniu waszego ogrodu. Bambus nie ograniczy, on uniemożliwi wzrost innych gatunków roślin.

Brytyjka Isobel Chetwood (jak donosi „The Sun") przekonała się o tym na własnej skórze, gdy bambus przebił fundament jej domu, a następnie wrósł w ściany i podłogi budynku. Straty oszacowano na 100 tys. funtów.

Pragniesz egzotyki? Trzymaj ją w doniczce

Bambus przy odpowiednich warunkach środowiskowych może wydłużyć się nawet o kilkadziesiąt cm w ciągu doby – tak, dobrze czytacie, w ciągu 24 godzin. Żeby było jeszcze ciekawiej, bambus odnajdzie się zarówno w mocno nasłonecznionym, jak i zacienionym stanowisku, a w okresie suszy będzie on potrzebował podlewania jedynie 2-3 razy w tygodniu.

Jeśli jednak bardzo chcecie posiadać własny bambus, trzymajcie go w doniczce, albo wybierzcie odmiany: phyllostachys aureosulcata, nigra, bissetii lub fargesia, które są najmniej ekspansywne.

Mimo to i tak zakopcie je na głębokości 70 cm i umieśćcie w dole metalowe bariery korzeniowe, aby mieć pewność, że za kilka lat nie będziecie musieli karczować swojej działki z bambusowego lasu.

Bambus 3.jpg
Fot. Canva/Kanjana Wattanakungchai, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE:

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału Zakładamy Ogród na YouTubie