Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zakop wieczorem w ogródku. Rano pozbędziesz się wszystkich ślimaków
Kamil Świętek
Kamil Świętek 16.06.2024 09:57

Zakop wieczorem w ogródku. Rano pozbędziesz się wszystkich ślimaków

Ślimaki w ogrodzie
Fot. Shutter/Dieter Hawlan, Canva/Zhanna Danilova

Ślimaki w ogrodzie to zdecydowanie największa ogrodnicza zmora. Te powolne, na pierwszy rzut oka niegroźne szkodniki, potrafią dosłownie zniszczyć nasze plony.

Ślimak, chociaż jest zwierzęciem roślinożernym, w swoim gatunku jest niemalże wszystkożercą. Zadowoli się zarówno świeżymi pędami, dorodną sałatą, jak i obumarłymi częściami roślin. Jak w takim razie z nim walczyć?

Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie?

Zapomnij o stosowaniu specjalistycznej chemii, która w mig wniknie do gleby i negatywnie wpłynie na twoje uprawy. Zdecydowanie porzuć również niektóre inwazyjne domowe metody.

Owszem, użycie popiołu drzewnego w ogrodzie nie ma wielu negatywnych skutków ubocznych, ale już zasolenie gleby zdecydowanie tak.

Po co ryzykować, że walcząc ze ślimakami w ogrodzie, uszkodzimy swoje uprawy, skoro istnieją na nie o wiele lepsze sposoby? Wystarczy tylko zastawić na nie pułapkę.

Ślimaki 2.jpg
Fot. Canva/YULIYA KIRILLOVA, Getty Images

Jak zastawić pułapkę na ślimaki w ogrodzie?

Do przygotowania pułapki na ślimaki w ogrodzie potrzebować będziemy jedynie słoika, mleka i nieco wody. Zmieszajmy płyny w słoiku i chodźmy do ogrodu – to tam dzieje się cała magia.

Teraz wystarczy tylko zakopać słoik w ziemi w taki sposób, aby ślimaki mogły do niego wpaść, poruszając się po powierzchni. Patent ten polecamy zastosować wieczorem, gdyż to właśnie wtedy (oraz nocą) ślimaki są najbardziej aktywne.

Co zrobić po złapaniu ślimaków w ogrodzie?

Gdy większość ślimaków w ogrodzie nad ranem wpadnie już do naszej pułapki, nie pozostało nic innego, jak wykopać słoik i wynieść ślimaki daleko poza naszą działkę.

To jeszcze nie wszystko. Ślimaki wszakże mogłyby po prostu na nią wrócić. Dlatego też w celu kompleksowej ochrony naszego podwórka, polecamy posadzić na nim rośliny takie jak majeranek, rumianek, czy szałwię.

Ślimaki nie znoszą ich zapachu, dlatego możecie być pewni, że nawet wygłodniały ślimak będzie wolał zadowolić się przydrożnymi roślinkami, niż atakować wasze dorodne uprawy. Prawda, że proste? Gorąco polecamy wypróbować ten patent w praktyce.

Ślimaki 3.jpg
Fot. Canva/middelveld, Getty Images Signature

ZOBACZ TAKŻE: