DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zastosuj jesienią. Pozbędziesz się mchu i wzmocnisz trawnik
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 10.11.2023 13:43

Zastosuj jesienią. Pozbędziesz się mchu i wzmocnisz trawnik

jak pozbyć się mchu?
kadr z filmu pochodzi z kanału Mój Piękny Ogród na YouTub

Bujny i zielony trawnik to marzenie posiadaczy ogrodów i działek. Jednak nie zawsze możemy cieszyć się idealnie zieloną trawą. Wygląd ogrodu niestety często psuje mech. Jak się go pozbyć?

Mech nie tylko nie wygląda estetycznie, ale może też osłabiać nasz trawnik. Zabiera zielony źdźbłom cenne składniki odżywcze i wpływa na wygląd całej murawy. Jednak na mech jest jeden prosty sposób. Musimy działać już teraz.

Skąd mech bierze się na trawniku?

Nie w każdym ogrodzie będziemy zmagać się z mchem. Czasem tylko w niektórych fragmentach ogrodu mamy z nim problem. Zwykle pojawia się w miejscach zacienionych, w których czuje się najlepiej.

Mchu na trawniku sprzyja też spora wilgotność. Możemy spotkać go w miejscach niedaleko strumyczków i oczek wodnych. Jeśli niektóre fragmenty ogrodu są mocno wilgotne, niedługo pojawi się w nich mech.

Mech uwielbia ciężkie podłoże o niskim pH. To również może wpłynąć na pojawienie się rośliny na naszym trawniku. W jaki sposób możemy się go pozbyć? To nie takie trudne. Wystarczy jeden zabieg jesienią.

jak pozbyć się mchu?
Canva / SensSnoW, Getty Images

Popiół drzewny na mech i wzmocnienie trawnika

Mech z trawnika możemy usuwać mechanicznie. Jednak to żmudna praca, która nie daje tak zadowalających efektów. Ważne jest działanie w miarę szybko, jak tylko zaobserwujemy mech.

Jeśli chcemy raz a dobrze pozbyć się mchu, powinniśmy zadbać o odpowiednie pecha gleby. Dzięki temu murawa będzie pięknie się prezentować. Jaki zabieg pomoże nam pozbyć się mchu? Mech usuniemy przy pomocy popiołu drzewnego z ogniska lub kominka. 

Wystarczy rozsypać popiół na trawniku w miejscach, w których mamy problem z mchem. Popiół jest ponadto doskonałym źródłem wapnia, potasu, krzemionki i fosforu. Składniki te są niezbędne, by nasz trawnik w sezonie prezentował się zjawiskowo.

Jak jeszcze pozbyć się mchu z trawnika?

Na mech dobrze sprawdzi się również wapnowanie gleby. Dzięki niemu pH gleby ulegnie zmianie, a warunki nie będą korzystne dla niechcianych na trawniku roślin. Aby pozbyć się mchu możemy także wykorzystać białą, szkolną kredę.

Wystarczy ją pokruszyć i rozsypać w miejscach, w których pojawił się mech i chwasty. Jak widzisz, sposobów na pozbycie się niechcianych gości z trawnika jest kilka. Koniecznie wykorzystaj jeden z nich jesienią, aby wiosną i latem cieszyć się piękną, zdrową murawą.

jak pozbyć się mchu?
Canva / Mariusz Blach, Getty Images

Zobacz też: