Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zastosuj już w lutym. Krety będą omijać twój ogród z daleka
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 08.02.2024 13:30

Zastosuj już w lutym. Krety będą omijać twój ogród z daleka

jak pozbyć się kretów z ogrodu
shutter/KaliAntye

Krety to nieduże zwierzęta, które mimo swoich rozmiarów potrafią naprawdę spustoszyć ogród. Zwykle najbardziej przeszkadzają nam kopce, które pojawiają się na trawniku. Jednak to nie jedyne konsekwencje obecności kreta.

Kret nie tylko niszczy nasz trawnik, ale też drążąc tunele, może uszkadzać korzenie roślin. Jak pozbyć się kretów z ogrodu? Mamy na to sprawdzony sposób.

Obecność kreta może nas sporo kosztować

Kret w ogrodzie to prawdziwe utrapienia. Zwykle na wiosnę spod śniegu wyłaniają się kopce, które szpecą cały trawnik. To znak, że kret naprawdę się u nas rozgościł. Niestety usypane z ziemi kopce to nie jest jedyne zmartwienie.

Kret w ogrodzie drąży masę tuneli, które mogą negatywnie wpływać na drzewa i krzewy. W czasie wykopywania tuneli krety niszczą korzenie mniejszych roślin, ale mogą zaszkodzić też tym większym.

Wykopując tunele pod korzeniami drzew lub krzewów kret sprawia, że rośliny mogą mieć problem z pobieraniem składników odżywczych. W konsekwencji będą gorzej wyglądać i źle rosnąć. Jednak jak pozbyć się kretów z ogrodu?

jak pozbyć się kretów z ogrodu.jpg
canva/damiangretka

Jak szybko pozbyć się kreta?

Krecie kopce wiosną mogą szpecić nasz trawnik. Jeśli nie zaczniemy działać, pojawi się ich znacznie więcej. Te nieduże zwierzęta nie najlepiej widzą, ale mają naprawdę dobry słuch oraz węch. Warto to wykorzystać.

Krety nie przepadają za zwierzętami domowymi. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem będzie włożenie do kreciego kopca sierści psa lub kota. W ten sposób odstraszymy gryzonia. Co jeszcze dobrze się sprawdzi?

Domowy sposób na kreta

Kreta skutecznie wypędzimy, stosując oprysk z czosnku i oleju rycynowego w takiej ilości, jaką uznasz za stosowną. Wystarczy pół główki czosnku rozgnieść i odstawić na godzinę. Po tym czasie wrzucamy czosnek do oleju rycynowego. 

Taką mieszankę odstawiamy na jeden dzień w ciepłe miejsce. Nasza mikstura jest gotowa. Olej rycynowy z czosnkiem wlewamy do kopca. Aromat czosnku połączony z olejem skutecznie zniechęci krety do odwiedzin w naszym ogrodzie. Będą omijać twój ogród z daleka.

kret
Canva / pavlinec, Getty Images

Zobacz także: