Straż pożarna
Jakub Kaminski/East News
Marta Idzikowska - 29 Stycznia 2021

Zatrucie czadem w domu - wypadek

Tragiczny wypadek wydarzył się w Zielonej Górze. Funkcjonariusze siłą wdarli się do mieszkania, w którym starsze małżeństwo zatruło się ulatniającym się czadem. Czy parę udało się uratować?

Często słyszymy o przeróżnych wypadkach, które mają miejsce w domach i mieszkaniach. Mogą one dotyczyć każdego z nas, zwykle są wadami instalacji znajdujących się w lokalu, a także nieuwagi, szczególnie osób starszych.

Do takiej dramatycznej sytuacji doszło 25 stycznia w Zielonej Górze. Starsze małżeństwo stało się ofiarą zatrucia czadem...

Zatrucie czadem - wielka tragedia spotkała parę seniorów

Zgłoszenie wpłynęło do służb ratowniczych około godziny 10:00. Na miejsce przybyli zarówno strażacy, jak i policjanci. Po wyważeniu drzwi, ich oczom ukazała się straszliwy widok.

- W środku znajdowały się dwie osoby nieprzytomne. Jedna nie żyje, natomiast druga po reanimacji w ciężkim stanie trafiła do szpitala. W środku znaleziono też zwłoki psa - relacjonuje rzecznik zielonogórskiej straży pożarnej.

„Nasz nowy dom” będzie miał konkurencję? Polsat wprowadza inny program, poprowadzi znana gwiazda„Nasz nowy dom” będzie miał konkurencję? Polsat wprowadza inny program, poprowadzi znana gwiazdaCzytaj dalej

Ofiary to starsze małżeństwo. Kobieta przeżyła, jej mąż niestety nie miał tyle szczęścia. Jak się okazało, do tragicznego wypadku doprowadził wydobywający się z piecyka gazowego czad. Urządzenie mieściło się w łazience, tuż obok sypialni, w której znaleziono parę.

Sprawę wyjaśnia policja, na miejscu zdarzenia prace wykonywała także prokuratura. Ciało starszego mężczyzny będzie poddane sekcji.

Zatrucie czadem w domu - jak temu zapobiec?

Czad, czyli tlenek węgla jest niezwykle niebezpieczny, bo ciężko go poczuć - jest bezwonny i bezbarwny. Co roku od zatrucia nim ginie kilkaset osób.

Zwykle do takich zdarzeń dochodzi w wyniku nieprawidłowej eksploatacji instalacji grzewczych. Prawdopodobieństwo zatrucia czadem zwiększają również nieszczelne okna, zapchany komin, czy nieszczelne klatki wentylacyjne. Zawinić może też wadliwe wykonanie drzwi do toalety.

Strażacy apelują o zastosowanie w swoim mieszkaniu detektora czadu. Jak mówi rzecznik zielonogórskiej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, takie urządzenie kosztuje maksymalnie 150 złotych, a jego działanie jest bezcenne. Gdy tlenek węgla zacznie się wydzielać, detektor natychmiast nas o tym poinformuje. Po wykryciu czadu trzeba niezwłocznie zadzwonić po straż pożarną i pootwierać wszystkie okna.

Źródło: newslubuski.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News