DomekIOgrodek.pl
Straż pożarna

Jakub Kaminski/East News

Zatrucie czadem w domu - wypadek

29 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Tragiczny wypadek wydarzył się w Zielonej Górze. Funkcjonariusze siłą wdarli się do mieszkania, w którym starsze małżeństwo zatruło się ulatniającym się czadem. Czy parę udało się uratować?

Często słyszymy o przeróżnych wypadkach, które mają miejsce w domach i mieszkaniach. Mogą one dotyczyć każdego z nas, zwykle są wadami instalacji znajdujących się w lokalu, a także nieuwagi, szczególnie osób starszych.

Do takiej dramatycznej sytuacji doszło 25 stycznia w Zielonej Górze. Starsze małżeństwo stało się ofiarą zatrucia czadem...

Zatrucie czadem - wielka tragedia spotkała parę seniorów

Zgłoszenie wpłynęło do służb ratowniczych około godziny 10:00. Na miejsce przybyli zarówno strażacy, jak i policjanci. Po wyważeniu drzwi, ich oczom ukazała się straszliwy widok.

- W środku znajdowały się dwie osoby nieprzytomne. Jedna nie żyje, natomiast druga po reanimacji w ciężkim stanie trafiła do szpitala. W środku znaleziono też zwłoki psa - relacjonuje rzecznik zielonogórskiej straży pożarnej.

Ofiary to starsze małżeństwo. Kobieta przeżyła, jej mąż niestety nie miał tyle szczęścia. Jak się okazało, do tragicznego wypadku doprowadził wydobywający się z piecyka gazowego czad. Urządzenie mieściło się w łazience, tuż obok sypialni, w której znaleziono parę.

Sprawę wyjaśnia policja, na miejscu zdarzenia prace wykonywała także prokuratura. Ciało starszego mężczyzny będzie poddane sekcji.

Zatrucie czadem w domu - jak temu zapobiec?

Czad, czyli tlenek węgla jest niezwykle niebezpieczny, bo ciężko go poczuć - jest bezwonny i bezbarwny. Co roku od zatrucia nim ginie kilkaset osób.

Zwykle do takich zdarzeń dochodzi w wyniku nieprawidłowej eksploatacji instalacji grzewczych. Prawdopodobieństwo zatrucia czadem zwiększają również nieszczelne okna, zapchany komin, czy nieszczelne klatki wentylacyjne. Zawinić może też wadliwe wykonanie drzwi do toalety.

Strażacy apelują o zastosowanie w swoim mieszkaniu detektora czadu. Jak mówi rzecznik zielonogórskiej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, takie urządzenie kosztuje maksymalnie 150 złotych, a jego działanie jest bezcenne. Gdy tlenek węgla zacznie się wydzielać, detektor natychmiast nas o tym poinformuje. Po wykryciu czadu trzeba niezwłocznie zadzwonić po straż pożarną i pootwierać wszystkie okna.

Źródło: newslubuski.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Mycie paneli bez smug. Pomoże jeden zaskakujący produkt

  • Jurek Owsiak przerwał milczenie. Pokazał swoje mieszkanie

  • 3 nieznane zastosowania płynu do płukania tkanin

Podobne artykuły

pająki

Aktualności

Tysiące pająków w Australii ucieka przed powodzią. Obsiadają ogrodzenia i nacierają na ogrody

Czytaj więcej >
dziecko

Aktualności

Dziecko połknęło baterię od pilota w domu. Skutki były tragiczne

Czytaj więcej >
Napad na babcie w mieszkaniu oszustwo

Aktualności

Podszywali się pod służby i okradli mieszkanie

Czytaj więcej >
dzik

Aktualności

Dzik utknął w ogrodowym basenie. Załamał się pod nim lód

Czytaj więcej >
igloo

Aktualności

Domowe igloo zawaliło się na ojca i syna. Tragiczny finał

Czytaj więcej >
kuchenka

Aktualności

Kobieta znalazła na kuchence siedlisko pająków

Czytaj więcej >