Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zimowałeś pelargonie? Teraz czeka cię najważniejszy zabieg
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 17.02.2024 21:17

Zimowałeś pelargonie? Teraz czeka cię najważniejszy zabieg

pelargonie
Canva / MariaBrzostowska, Getty Images

Pelargonie zachwycają i przepięknie prezentują się na balkonie, tarasie, a nawet w ogrodzie. Znajdziemy je w różnych kolorach, a jeśli zdecydujemy się zabezpieczyć je przed mrozem, mogą cieszyć nas przez lata.

Zdecydowałeś się przezimować pelargonie? Teraz przyszedł czas, żeby przygotować je na wiosnę. Wystarczy jeden zabieg, a kwiaty pojawią się w na nich naprawdę szybko.

Zimowanie pelargonii

Balkon latem i wiosną ozdobiony pelargoniami wygląda bajecznie. Kwiaty świetnie sprawdzą się również jako dekoracja tarasu, a niektóre gatunki pelargonii możemy zasadzić w ogrodzie.

Przed zimą pelargonie przestają kwitnąć i często traktujemy je jako rośliny jednoroczne. Jednak pelargonie możemy zabezpieczyć przed mrozem i cieszyć się ich kwiatami również w następnym sezonie.

Pelargonie na zimę należy przenieść do chłodnego pomieszczenia z dostępem do słońca. Temperatura nie może w nim spadać poniżej 0. Jak wybudzić rośliny po zimie? Luty to odpowiedni moment, na przygotowanie kwiatów.

pelargonie
Canva / Bibica, Getty Images Signature

Przygotuj pelargonie na wiosnę

W lutym musimy powoli zacząć wybudzać pelargonie. W tym celu powinniśmy stopniowo podnosić temperaturę w pomieszczeniu, w którym trzymamy rośliny. Należy zrobić to powoli, co 4-5 stopni Celsjusza.

Dodatkowo należy pelargonie intensywnie podlewać. Najlepiej od razu do wody dodać odżywkę, która pobudzi kwiaty do wzrostu. Jednak to nie wszystko. Przed wiosną musimy zrobić jeszcze jedną rzecz.

Zrób to z pelargoniami wczesną wiosną

Pelargonie możemy przesadzić, zanim zdecydujemy się przenieść je na balkon lub taras. Najlepiej sprawdzi się do tego ziemia do roślin kwitnących. Jest jeszcze jeden ważny zabieg, który dobrze jest wykonać przed zimą.

Przed przeniesieniem pelargonii na balkon lub taras warto je przyciąć. Cięcie powinniśmy dostosować do tego, gdzie zamierzamy trzymać kwiaty. W przypadku skrzynek balkonowych najlepiej sprawdza się niskie cięcie.

pelargonie
Canva / Shef-time, Getty Images

Zobacz także: