DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Zimowe prace w ogrodzie. Te drzewka i krzewy możesz przyciąć już w styczniu
canva/rick_de_grot, canva/NAN104

Zimowe prace w ogrodzie. Te drzewka i krzewy możesz przyciąć już w styczniu

4 stycznia 2024
Autor tekstu: Magdalena Patacz

Zimą, o ile nie ma mrozów i grubej warstwy śniegu, można zacząć przygotowywać ogród do wiosny. Jeśli temperatura na zewnątrz jest dodatnia, możemy zająć się pielęgnacją naszych drzew owocowych i krzewów.

Zabiegi te wzmocnią rośliny, przygotują je na kolejny sezon, a także sprawią, że będą bardziej obficie owocować. Jakie prace zimowe w ogrodzie można jeszcze wykonać?

Te prace warto teraz wykonać w ogrodzie

W styczniu pamiętamy o sprawdzeniu, czy krzewy i inne rośliny są dobrze zabezpieczone przed mrozem i opadami śniegu. Do ściółkowania doskonale sprawdzi się popiół drzewny, kora, suche liście. Wrażliwe na mróz rośliny zawsze okrywamy agrowłókniną lub jutą.

W styczniu, o ile nie ma mrozów, możemy również zabielić wapnem konary drzew, by uchronić je przed pękaniem i chorobami. To również dobra pora na wysadzanie do skrzynek kwiatów takich jak begonie, czy goździki. Skrzynie przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu przez całą zimę.

Gdy temperatura spadnie i mróz będzie się utrzymywał, pamiętajmy także o ptakach i wiewiórkach, które o tej porze roku mają utrudniony dostęp do pokarmu. Karmnik wykonamy za grosze.

zimowe prace w ogrodzie.jpg
canva/Artush

Jakie drzewka i krzewy można przycinać w styczniu?

Gdy temperatura w styczniu jest dodatnia, a prognozy nie przewidują nadejścia opadów śniegu i mrozów, warto przyciąć drzewa i krzewy owocowe. Przycinamy śliwę, jabłoń, leszczynę i gruszę, a także maliny, jagodę kamczacką i porzeczki.

Cięcia o tej porze roku sprawią, że krzewy i drzewa będą zdrowe, silne i będą lepiej owocować. Musimy pamiętać jednak o kilku bardzo ważnych rzeczach. Jeśli tego nie zrobimy, może wdać się infekcja i zniszczymy nasz sad i ogród.

W jaki sposób przycinać drzewa i krzewy zimą?

Pozbywamy się około 20% konarów. Nie możemy przesadzić z przycinaniem. Cięcia wykonujemy równomiernie. Krzewy natomiast formujemy w taki sposób, by nowe pędy miały jak najwięcej światła i szybko rosły na wiosnę.

Przed przystąpieniem do zimowego przycinania, zadbajmy o to, by nożyce, czy sekator były dobrze naostrzone i czyste. Najlepiej zdezynfekować je spirytusem lub jodyną. Miejsca cięć dodatkowo warto zabezpieczyć specjalną maścią do roślin, która zapobiegnie pojawieniu się infekcji.

zimowe prace w ogrodzie.jpg
canva/westerose

Zobacz także:

Planujesz remont łazienki? Możesz dostać dofinansowanie. Sprawdź, jak je uzyskać
Ogrodnicy masowo kupują je do ogrodów. Ślimaki i inne szkodniki boją się ich jak ognia
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawca portalu Domek i Ogródek. Prywatnie fanka klasycznego rocka, kryminałów i egzotycznych roślin doniczkowych. Codziennie przygotowuję dla was garść newsów i porad, by ułatwić wam porządki i zdradzić, jak pielęgnować kwiaty, by były piękne i zdrowe.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy