Zmiany w segregacji śmieci. Każdy będzie musiał się przyzwyczaić
W Polsce szykują się zmiany, jeżeli chodzi o segregację odpadów. Będziemy musieli przyzwyczaić się do nowych przepisów, które mogą niektórym osobom sprawić trudności. Co takiego się zmieni?
Wraz z początkiem przyszłego roku wejdą w życie przepisy, które wymuszą na nas zmianę nawyków, jeżeli chodzi o segregację odpadów. Sprawdź, co się zmieni w 2025 roku.
Musimy bardziej świadomie podejść do segregacji odpadów
W wielu polskich domach od dawna segreguje się odpady. Jedni robią to bardziej świadomi, a inni mniej. Jednak od przyszłego roku sporo się zmieni, ponieważ osoby niesegregujące śmieci dużo na tym stracą.
– Już od jakiegoś czasu prowadzimy selektywną zbiórkę opakowań, w domach segregujemy puszki i plastik, ale to nie wystarczy. Ta selektywna zbiórka nie zapewnia nam takiego poziomu zbiórki odpadów, jakiego byśmy oczekiwali. Nie jest też na tyle wygodna dla klienta i konsumenta. Dlatego przyszły rok przyniesie szereg zmian - powiedział Łukasz Łyżwa, prezes SRS Group w rozmowie z portalsamorządowy.pl.
Pierwszą znaczącą zmianą, która może wpłynąć na nawyki konsumentów, jest system kaucyjny. Przy zakupie napojów w plastikowych butelkach , czy puszkach naliczona zostanie kaucja. Co to zmieni?
Jak będzie wyglądał system kaucyjny?
- System kaucyjny jest zupełnie nowym rozwiązaniem i konsument będzie musiał się przyzwyczaić, że będzie musiał wrócić do sklepu i oddać puszkę po wypitym napoju, aby otrzymać kaucję, którą wcześniej zapłacił - tłumaczy Łukasz Łyżwa.
Zamiast wyrzucać butelki tak jak wcześniej do żółtego worka, bardziej będzie opłacało się zanieść je z powrotem sklepu. To również będzie duża zmiana dla dyskontów, ponieważ będą miały obowiązek przyjmowania plastikowych butelek i puszek po napojach.
System kaucyjny ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Kucją zostaną objęte plastikowe butelki o pojemności do 3 litrów, puszki o pojemności do 1 litra oraz wielorazowe szklane butelki o pojemności do 1,5 litra. Co jeszcze zmieni się od nowego roku?
Segregacją odpadów zostaną objęci deweloperzy
- Do tego dochodzą też zmiany, które w przyszłym roku zaczną obowiązywać branżę budowlaną i tekstylną. To są dwie duże branże, które będą objęte nowymi rozporządzeniami dotyczącymi selektywnej zbiórki – informuje prezes firmy SRS Group.
Deweloperzy w czasie budowy będą zobowiązani do segregacji odpadów . To spora zmiana, która zmusi inwestorów do podzielenia odpadów na drewno, odpady mineralne, materiały ceramiczne, kamienie, metale, szkło, tworzywa sztuczne oraz gips.
Jeśli samodzielnie prowadzimy remont w domu , nie musimy obawiać się nowych przepisów. W tym przypadku dalej będziemy mogli zamówić kontener na odpady budowlane w gminie.
Zobacz także:
- Żadna cebula. Tak zrobisz przepiękne pisanki na Wielkanoc
- Nie wyrzucaj, gdy przekwitnie. Hiacynt wypuści nowe pąki
- Budżet domowy zasili 1000 zł. Polakom pomaga to świadczenie