DomekIOgrodek.pl Porady domowe Znowu ścisnęła zima. W wielu domach popełniany jest błąd kosztujący krocie, Polacy powinni wiedzieć
Canva / morisfoto, Getty Images

Znowu ścisnęła zima. W wielu domach popełniany jest błąd kosztujący krocie, Polacy powinni wiedzieć

7 stycznia 2024
Autor tekstu: Patrycja Grzebyk

Sezon grzewczy to ogromne obciążenie dla naszego portfela. Jesienią i zimą nasze rachunki rosną, ale w domach wcale nie jest tak ciepło, jakbyśmy tego chcieli. Możliwe, że popełniasz jeden błąd, który sprawia, że gorące powietrze zwyczajnie ucieka.

Tę samą powierzchnię możemy ogrzać mniejszym kosztem, jednak często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Przez to płacisz większe rachunki

Zima wróciła do Polski. W wielu miejscach spadł śnieg i zrobiło się naprawdę chłodno. O tej porze roku często płacimy więcej za ogrzewanie. Czasem wysokie rachunki nie idą w parze z ciepłem w domu. Jak to się dzieje?

Kaloryfery są gorące, ale w domu nie koniecznie czujemy, jak temperatura rośnie. Zwykle świadczy to o kilku błędach, które popełniamy. Jednym z nich jest nakrywanie i zastawianie grzejników.

Kiedy na kaloryferach suszymy ręczniki, rękawiczki, czapki lub skarpetki, nie działają one w sposób prawidłowy, a ciepło nie rozchodzi się optymalnie po wnętrzu. To nie jedyny powód, przez który w pomieszczeniu nie jest gorąco.

ogrzewanie
Canva / NinaMalyna

Jak grzejniki wpływają na powietrze w domu?

Kaloryfery ogrzewają wnętrze w domu, ale wpływają też na powietrze. Często w sezonie jesienno-zimowym powietrze w domu jest suche. Możemy przez to mieć problemy z gardłem lub nadmiernym przesuszaniem się skóry.

W celu zwiększenia wilgotności powietrza otwieramy okna, wietrzymy pomieszczenia, a to ma konkretne konsekwencje. Wietrzenie domu nie jest niczym złym zimą, jednak ważne jest to, jak to robimy.

Dlatego płacisz większe rachunki

Rachunki za ogrzewanie są wyższe, kiedy w nieodpowiedni sposób wietrzymy dom. Czasem, zamiast otworzyć na chwilę szeroko okna, zostawiamy je uchylone lub rozszczelnione na stałe. To ogromny błąd.

Wietrzenie pomieszczeń jest konieczne, jednak dużo lepszym rozwiązaniem będzie otworzenie okien na oścież na chwilę. Przez cały czas przez rozszczelnione okna ucieka ciepłe powietrze, a to sprawia, że nasze rachunki za ogrzewanie znacząco rosną.

uchylone okno
Canva / sUa angel, Getty Images Pro

Zobacz także:

Sławomir z Kajrą mają piękny dom. Białe, szare i beżowe wnętrza robią wrażenie
Najlepsza odżywka, jaką możesz podlać grudnika. Odżyje i wypuści mnóstwo nowych kwiatów
Obserwuj nas w
autor
Patrycja Grzebyk

Redaktor portalu Domek i Ogródek. Szukam dla Was sposobów na to, jak ułatwić wykonywanie domowych obowiązków. Prywatnie jestem roślinomaniaczką z domem pełnym wyjątkowych okazów i właścicielką psa, który doskonale wie, jak porządnie w domu nabrudzić.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy