Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Żona wyprowadziła się od męża. Czy ma prawo w każdej chwili wejść do jego domu?
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 25.11.2023 10:48

Żona wyprowadziła się od męża. Czy ma prawo w każdej chwili wejść do jego domu?

Otwieranie drzwi
Canva / Liukov, Getty Images

Rozstanie wiąże się z wieloma trudnymi decyzjami. Często jeden z małżonków opuszcza dom i zabiera ze sobą część rzecz. Po resztę przedmiotów chce wrócić. Czy w takiej sytuacji może wejść bez naszego pozwolenia?

Decyzja o wyprowadzce nigdy nie jest prosta. Jednak musimy mieć świadomość, kiedy druga strona może wrócić do naszego domu bez ustalenia tego z nami. Nie każdy wie, że prawo tutaj stoi przede wszystkim po stronie właściciela nieruchomości.

Rozwód a wyprowadzka

Rozwód to czasem najlepsze rozwiązanie, kiedy nie jesteśmy szczęśliwi w małżeństwie. Czasem, zanim jeszcze sąd wyda wyrok w sprawie naszego związku, jedna osoba decyduje się opuścić wspólny dom lub mieszkanie. Czy może do niego wrócić w dowolnym momencie?

Zanim rozwód weźmiemy na papierze, musimy pamiętać o zobowiązaniach wobec drugiej połówki, do których zobowiązuje nas prawo. Należy więc zabezpieczyć warunki mieszkaniowe żony lub męża.

Jednak jeśli nasz współmałżonek dobrowolnie opuścił dom lub mieszkanie i wynajął coś sam, nie musimy martwić się o tę kwestię. Czy to oznacza, że mąż lub żona nie mogą w dowolnym momencie nas odwiedzić?

Klucze w drzwiach
Canva / PhotoMIX-Company, pixabay
Klucze w zamku

Czy żona lub mąż mogą wchodzić do naszego domu bez zgody?

Kolejną kwestią jest to, czy to my jesteśmy właścicielem nieruchomości. Jeśli tak, to żona lub mąż nie mogą bez naszej zgody wchodzić do domu. Zgodnie z treścią art. 193 Kodeksu karnego:

„Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu, albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”. 

Jednak czasem mąż lub żona nie był w stanie zabrać wszystkich rzeczy w czasie wyprowadzki. Czy w takiej sytuacji możemy je wyrzucić lub sprzedać? Najprościej dogadać się ze współmałżonkiem.

Co z zostawionymi przez partnera lub partnerkę rzeczami?

Jeśli nasz mąż lub żona zostawili w mieszkaniu rzeczy, najlepiej ustalić termin odbioru tych przedmiotów. Warto jednak pamiętać, że jeśli nieruchomość należy do nas, możemy w dowolny sposób ją przerabiać, remontować lub modernizować.

Nawet przed rozwodem nie musimy wpuszczać partnera lub partnerki do nieruchomości, której jesteśmy właścicielem. Ponadto żona lub mąż nie mogą wchodzić do niej bez naszej zgody. W czasie wyprowadzki najlepiej od razu poprosić o oddanie kluczy.

Oddawanie kluczy
Canva / Imagenes de Diego Cerro Jimenez
Podawanie kluczy

Zobacz także: