Zrób po zimie, jeśli chcesz mieć piękne wrzosy. Inaczej zmarnieją
Wrzosy są przepięknymi roślinami, które zdobią nasze ogrody latem i jesienią. Wrzosy możemy uprawiać także w doniczkach na balkonie i tarasie. Nie są wymagające, jednak po zimie musimy odpowiednio o nie zadbać.
Zwykle za pielęgnację wrzosów zabieramy się na przełomie marca i kwietnia, jednak ze względu na sprzyjającą aurę na zewnątrz, możemy zrobić to już teraz. Wrzosy odwdzięczą się niezliczoną ilością kwiatów.
Zadbaj o wrzosy po zimie
Sezon na wrzosy przypada jesienią, kiedy przepięknie kwitną, jednak już wczesną wiosną musimy o nie prawidłowo zadbać. Po zimie rośliny wymagają szczególnej uwagi, w przeciwnym razie zmarnieją.
Na początku odchwaszczamy glebę i spulchniamy ją delikatnie tak, by nie uszkodzić korzeni wrzosów. Następnie stosujemy nawóz. Najlepsze pod wrzosy będą fusy po kawie. Zakwaszają bowiem glebę i dodatkowo dostarczają azot, potas i fosfor, które są niezbędne po zimie.
Fusy suszymy i rozsypujemy pod roślinami. Zabieg ten wykonujemy trzy razy w sezonie. Po odchwaszczaniu i pielęgnacji, pora na kolejny krok, bez którego wrzosy nie będą urokliwe.
Kluczowy zabieg dla wrzosów
Na przełomie marca i kwietnia zabieramy się więc za przycinanie wrzosów. W tym roku przycinanie można spokojnie przeprowadzić już teraz, ponieważ na zewnątrz panuje dodatnia temperatura.
Przycinanie wrzosów ma na celu usunięcie zniszczonych przez mróz pędów i przekwitłych części roślin. To dzięki niemu wrzosy szybciej puszczają nowe pędy, a roślina szybciej rośnie. Wrzosy po wiosennym przycinaniu jesienią wyglądają jak z obrazka. Mają mnóstwo pięknych kwiatów.
Jak prawidłowo przycinać wrzosy?
Wrzosy można przyciąć na dwa sposoby. Delikatne przycinanie polega na usunięciu wyłącznie zmarzniętych i zniszczonych pędów. Drugi sposób jest bardziej radykalny i sprawdza się najlepiej dla odmian, które kwitną późnym latem i jesienią. Polega on na ścięciu wrzosów o ⅓ długości pędów.
Do przycinania roślin wykorzystaj ostre, zdezynfekowane nożyce lub sekator. Po zabiegu obficie podlej wrzosy, a następnie zabezpiecz je przed przymrozkami, które mogą jeszcze pojawić się w kwietniu. Wykorzystaj agrowłókninę, jutę lub gałązki iglaków.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Zielone Pogotowie” na YouTube
Zobacz także:
- Najlepszą ziemię do kwiatów zrobisz z 4 składników
- Rozsyp pod iglakami, gdy brązowieją po zimie. Szybko je uratujesz
- Te warzywa posadź przy ogórkach. Zwielokrotnisz zbiory