Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zrób zanim nadejdzie wiosna. Inaczej latem czereśni nie będzie
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 26.02.2024 08:15

Zrób zanim nadejdzie wiosna. Inaczej latem czereśni nie będzie

czereśnie
YouTube/Nick Kasko

Nie możesz doczekać się lata i pysznych czereśni wprost z ogrodu? Jeśli tak, to musisz pamiętać o jednym, bardzo ważnym zabiegu, który należy wykonać właśnie teraz. To wpłynie na ilość owoców w tym roku.

Do obfitego owocowania rośliny w ogrodzie potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Gdy o nich zapominamy, z roku na roku czereśni jest coraz mniej. Upewnij się, czy na pewno prawidłowo dbasz o drzewka owocowe.

Jak dbać o czereśnie?

Zima zaczęła odpuszczać, a my możemy przywitać wczesną wiosnę. Powoli przyszedł czas wyjść do ogrodu i zająć się roślinami. Szczególną uwagę o tej porze roku należy poświecić drzewkom owocowym. Jak zadbać o czereśnie?

Zwykle czereśnią poświęcamy najwięcej uwagi po owocowaniu. Wtedy zajmujemy się tak zwanym cięciem pielęgnacyjnym, przeglądamy gałęzie i usuwamy ta, na których w tym roku nie pojawiły się owoce.

Znacznie ważniejsze jest cięcie zimowe, które wykonujemy wczesną wiosną. To właśnie dzięki niemu drzewka obficie owocują. Jak je wykonać, żeby w tym roku czereśnie uginały się od owoców? 

czereśnie
Canva / nevenmn, Getty Images

Dlaczego czereśnie należy przycinać po zimie?

Po zimie możemy zabrać się za przycinanie drzewek owocowych. Zimowe ciecie czereśni wykonujemy w lutym, a najpóźniej w marcu. Dzięki temu oczyścimy koronę z chorych i uszkodzonych gałęzi.

Przycinanie czereśni sprawi, że korona będzie bardziej przerzedzona i drzewko obficie zaowocuje. To również idealny moment na nadanie koronie odpowiedniego kształtu. Jak przycinać drzewka po zimie?

Jak przycinać czereśnie na wiosnę?

Na przycinanie czereśni musimy wybrać odpowiedni dzień. Drzewka przycinamy w słoneczny dzień, a do zabiegu używamy odkażonych narzędzi. Do mniejszych pędów możemy wykorzystać sekatora.

Jeśli chcemy skrócić grubsze gałęzie najlepiej użyć piły. Przede wszystkim usuwamy suche pędy, ponieważ one w tym roku na pewno nie wypuszczą owoców. Do tego powinniśmy usunąć „wilki”, czyli młode pędy, które rosną naprawdę szybko do góry.

czereśnie
Canva / MrGajowy3, pixabay

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Nick Kasko” na YouTube
Zobacz także: