Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zrób przed wysiewem warzyw. Inaczej możesz mieć duży problem
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 28.02.2024 13:25

Zrób przed wysiewem warzyw. Inaczej możesz mieć duży problem

pędraki
YouTube/ogród na co dzień

W marcu zaczynamy przygotowywać nasz ogród na nadejście wiosny. Przycinamy drzewa i krzewy, usuwamy suche części roślin, robimy rozsady warzyw. To również czas, kiedy powinniśmy zająć się glebą w warzywniku. 

Musimy jednak pamiętać nie tylko o nawożeniu, ale i przekopaniu. Ta czynność pomoże nam uniknąć dużego problemu i poważnych szkód w sezonie. Inaczej o zbiorach będziemy mogli zapomnieć.

Wiosną przygotuj warzywnik

Jesienią po zakończonych zbiorach przygotowujemy warzywnik na kolejny sezon. W tym celu najczęściej rozkładamy obornik, który zasila glebę. Obornika nie stosujemy wiosną, ponieważ jest zbyt mocnym nawozem, który może spalić wszystkie sadzonki.

Wiosną natomiast warto wymieszać glebę w warzywniku z kompostem. Robimy to już w marcu. Nawożenie przypominające wykonujemy natomiast 2-3 tygodnie przed siewem. Przed rozrzuceniem kompostu musimy również dobrze przekopać ziemię.

Przekopanie gleby nie tylko ją spulchnia po zimie i napowietrza. Dzięki temu zabiegowi jesteśmy w stanie szybko zauważyć jedne z groźniejszych szkodników, jakie atakują nasze ogródki. Nie uwierzysz, co możesz znaleźć w glebie po zimie.

pędraki.jpg
canva/cjp

Te szkodniki dosłownie pożerają nasze sadzonki

Jednym z najgorszych szkodników, jakie spotkasz w ogródku są pędraki, czyli larwy chrząszczy. W Polsce występuje wiele gatunków chrząszczy, jednak najbardziej popularnym jest chrabąszcz majowy. Chrabąszcze te mają kilkuletni okres rozwojowy. Jego larwy dojrzewają od 3 do 5 lat i osiągają nawet 5 cm długości.

Są białe, grube i mają malutką, brązową głowę. W warzywniku podgryzają korzenie młodych, posadzonych roślin. Takie rośliny szybko obumierają, a o jakichkolwiek zbiorach możesz tylko pomarzyć. 

Wczesna wiosna jest więc idealnym terminem, by skutecznie się z nimi rozprawić. To właśnie dlatego tak ważne jest przekopanie ziemi nie tylko w warzywniku, ale i na rabach i trawniku. Larwy znajdują się w glebie, bez przekopania nie jesteś więc w stanie ocenić, czy masz je w swoim ogrodzie. Jeśli je znajdziesz, natychmiast działaj.

Pozbądź się pędraków z ogrodu

Po przekopaniu gleby rozłóż na niej czarną, dużą folię. To zmyli pędraki, które zaczną wychodzić na powierzchnię, a wtedy uda ci się je wyzbierać. To jednak nie wszystko. Glebę warto potraktować również wyciągiem z wrotyczu.

Możesz przygotować go wiosną samodzielnie, jeśli masz jeszcze przygotowany nawóz w poprzednim roku lub zebrałeś roślinę. Jeśli nie, warto skorzystać z gotowych preparatów. Są w pełni bezpieczne. Podlej warzywnik, trawnik i rabaty lub zastosuj oprysk.

Pierwszy oprysk zastosuj w większym stężeniu. Po 7 i 10 dniach stężenie wrotyczu może być mniejsze. Wrotycz działa także na opuchlaki, nicienie i drutowce. Tak przygotowana gleba jest gotowa do sadzenia nowych roślin.

pędraki.jpg
YouTube/ogród na co dzień

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „ogród na co dzień” na YouTube

Zobacz także: