Zrób przy malinach już teraz. W przyszłym roku odwdzięczą się masą owoców
Któż nie lubi malin? Zwłaszcza tych swojskich, niepryskanych o niepowtarzalnym smaku i aromacie? Uprawa malin wymaga jednak sporo zaangażowania ze strony ogrodników. Na szczęście odpowiednia pielęgnacja malin w sierpniu może pomóc w osiągnięciu spektakularnych plonów.
Ważne jest nie tylko regularne podlewanie i nawożenie. Dzięki tym zabiegom ochronicie swoje uprawy przed groźnymi dla nich chorobami. Malin będziecie mieć na pęczki.
Jaka pielęgnacja malin w sierpniu jest niezbędna?
Uprawa malin nie należy do prostych. Owoce te są bardzo podatne na uszkodzenia i są łakomym kąskiem dla wielu szkodników. Mało tego. Próbowaliście kiedyś przechować maliny w lodówce? Wytrzymają maksymalnie kilka dni.
Pielęgnacja malin w sierpniu może jednak pomóc w zadbaniu o jakość i ilość malin na krzaczku. Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia pielęgnacja malin w sierpniu może zwiększyć nawet kilkukrotnie plon.
Na czym polega pielęgnacja malin w sierpniu? Przede wszystkim na odpowiednim ich przycinaniu. Jeśli odpowiednio zadbaliście o maliny w poprzednich miesiącach, pielęgnacja malin w sierpniu będzie przyjemnością.
Pielęgnacja malin w sierpniu – jak przycinać maliny?
Dlaczego w ogóle maliny należy przycinać? Właściwie z tych samych powodów, dlaczego robimy to z pomidorami . Jeśli krzaki malin posiadają zbyt dużo bocznych pędów, uszkodzonych liści, czy są zbyt zagęszczone, owoce nie będą prawidłowo się rozwijać.
Pielęgnacja malin w sierpniu uzależnione jest przede wszystkim od gatunku malin. Niektóre maliny owocują latem (odmiany dwuletnie), inne bliżej jesieni (odmiany jednoroczne). Jak jednak zrobić to poprawnie?
Maliny letnie przycinamy tuż przy ziemi u ich nasady. Zaleca się zostawić zaledwie 5-7 najsilniejszych pędów. Do przycinania używamy ostrego sekatora i pilnujemy, żeby nie uszkodzić owoców ani zdrowych, silnych pędów.
Pielęgnacja malin w sierpniu – dodatkowe porady
Na zimę warto ponownie przyciąć maliny. Zaleca się przycięcie wierzchołków malin na wysokości 15 cm nad podpórkami (zaleca się wiązanie malin do drutów i palików, aby kontrolować ich wzrost). Zabiegi te pozwolą malinom na wypuszczenie nowych, świeżych pędów.
Przerzedzony krzak malin będzie więcej energii poświęcał na wytworzenie nowych owoców, o co przecież tak walczymy. Zapobiegnie to też powstawaniu wielu chorobom malin. Teraz jest najlepszy czas na przycinanie malin letnich. Warto robić to zawsze w drugiej połowie sierpnia.
Drodzy czytelnicy, jak widzicie, pielęgnacja malin w sierpniu nie jest tak trudna, jak mogłaby się wydawać. W jaki sposób Wy pielęgnujecie swoje maliny? Macie na to inne sposoby?