Zrób to już teraz. W maju pelargonie będą uginały się od kwiatów
Pelargonie to piękne kwiaty zdobiące wiele balkonów. Polacy pokochali je nie bez przyczyny. Ich bogaty kwiatostan oraz łatwość pielęgnacji czyni je idealnymi domowymi kompanami.
Niestety, wielu z nas uważa, że pelargonie to rośliny jednoroczne. Tymczasem, jeśli odpowiednio je przezimujecie, możecie cieszyć się nimi przez wiele sezonów. W tym artykule zdradzimy wam jak „wybudzić” pelargonie po zimie.
Pelargonie – kwieciści kompani twojego balkonu
Pelargonie to jedne z najbardziej popularnych kwiatów balkonowych. Zdobią one tarasy i wnętrza wielu polskich domów nie bez powodu. Doceniamy je za wspaniałe kwiatostany i niepowtarzalną estetykę.
Aż dziwne, że niewielu z nas wie, jak należy je pielęgnować. Okazuje się bowiem, że pelargonie można zimować i cieszyć się nimi nawet przez kilka sezonów. Jeśli jesteście ciekawi, jak „wybudzić” pelargonie po zimie, spieszymy z wyjaśnieniem.
Jak zimować pelargonie?
Jak wspomnieliśmy, pelargonie są roślinami wielosezonowymi. Jeśli zdecydujecie się na ich zimowanie w chłodnym miejscu z dostępem do światła i ograniczonym podlewaniem, będą one cieszyły wasze oko wraz z początkiem wiosny.
Pelargonie doskonale przechodzą zimę trzymane na klatkach schodowych, czy w garażach. W czasie zimowania nie przejmujcie się bladymi, czy suchymi pędami. Pelargonie mają bowiem wybitne zdolności regeneracyjne, dzięki czemu szybko odzyskują formę już pod koniec zimy.
Jak „wybudzić” pelargonie po zimie?
Bardzo ciekawym procesem jest wybudzanie pelargonii po zimie. Należy to robić na przełomie lutego i marca. Proces ten polega na stopniowym podnoszeniu temperatury o kilka stopni i stopniowym zwiększaniu ilości światła.
Dzięki temu pelargonia zacznie powoli budzić się do życia i wypuszczać nowe pędy, które doskonale sprawdzą się jako sadzonki.
Zanim jednak zaczniecie jakiekolwiek rozsady i przesadzanie, pamiętajcie o odpowiednim nawożeniu. Zalecamy zastosowanie ekologicznych oprysków na przykład na bazie czosnku, który pozwoli wam zabezpieczyć pelargonie po zimie przed atakami mszyc, czy przędziorków.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Kasia in the garden” na YouTube
ZOBACZ TAKŻE:
- Tak zimują pelargonie najlepsi. Wytrwają silne aż do wiosny
- Podlej pelargonie tym nawozem. Momentalnie obsypią się kwiatami
- Wsyp łyżeczkę podczas przesadzania, a unikniesz groźnej choroby. Kwiaty przez nią marnieją