DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Żurawina w ogrodzie
pixabay.com/fotoblend(CC0 Domena publiczna)

Żurawina w ogrodzie

11 kwietnia 2021
Autor tekstu: Marta Idzikowska

Żurawina – charakterystyka krzewinki

Żurawina to krzewinka należąca do rodziny wrzosowatych i rodzaju borówka. W Polsce gatunkiem rodzimym jest żurawina błotna, ale zadomowiła się u nas również pochodząca z Ameryki Północnej żurawina wielkoowocowa – obie wydają jadalne owoce.

Pędy żurawiny są długie na około 100 cm, cienkie i płożące, a liście zimozielone i sztywne, dzięki czemu nieco przypomina ona kępę wrzosów . W odróżnieniu od nich żurawina kwitnie na biało na przełomie czerwca i lipca, a jesienią wydaje czerwone jagody - owoce żurawiny nie pojawiają się jednak od razu, a po 3-4 latach.

Owoce żurawiny nie nadają się do bezpośredniego spożycia ze względu na kwaśny smak, ale po przetworzeniu są prawdziwym przysmakiem. Jeśli nie jesteś amatorem owoców żurawiny, mogą one stanowić ciekawą ozdobę ogrodu zimą i zostaną chętnie zjedzone przez ptaki.

Popularnymi odmianami żurawiny są np.:

  • Early Black,

  • Pilgrim,

  • Ben Lear,

  • Możesz dodać również lekką, kwaśną ziemię lub kwaśny kompost, np. z igieł drzew iglastych.

Żurawina będzie prezentować się pięknie zarówno w swoim własnym towarzystwie, jak i obok innych roślin wrzosowatych lub borówki amerykańskiej o podobnych wymaganiach.

undefinedŻurawina – wymagania uprawowe i pielęgnacja

Uprawa żurawiny wiąże się ze spełnieniem jej dość dużych wymagań. Przede wszystkim krzewinka musi mieć zapewnione odpowiednie podłoże – kwaśne (3,2-4 pH), przepuszczalne, o dużej zawartości próchnicy . Takie warunki panują bowiem na torfowiskach i bagnach, w naturalnym środowisku żurawiny.

Możesz je stworzyć poprzez przygotowanie gleby:

  1. Usuń wszystkie chwasty.

  2. Wykop dołek o głębokości około 20 cm i wyłóż go agrowłókniną.

  3. Nasyp do otworu miks piasku i kwaśnego torfu (1:2).

  4. Możesz dodać również lekką, kwaśną ziemię lub kwaśny kompost, np. z igieł drzew iglastych.

Stanowisko, na jakim posadzisz żurawinę, musi być słoneczne i jasne, co umożliwi krzewince szybki wzrost i bujne owocowanie. W cieniu owoce nie zmienią barwy i pozostaną zielone.

Ze względu na dość długie pędy, żurawina musi być sadzona w odpowiednim rozstawie około 50 x 50 cm. Kiedy już posadzisz krzewinki, przestrzeń wokół nich zaściółkuj korą lub torfem.

Żurawina ma płytki system korzeniowy, dlatego jest również wymagająca pod względem podlewania i wymaga systematyczności. Nawet krótki okres niedoboru wody może skończyć się jej usychaniem.

Chociaż nie wymaga okrywania na zimę, ponieważ dobrze radzi sobie z mrozami i śniegiem, mogą zaszkodzić jej wiosenne przymrozki. Żurawina o tej porze roku zaczyna już wegetację, a taki późny przymrozek może uszkodzić jej pąki kwiatowe. W okresie nagłych spadków temperatury najlepiej okryć żurawinę agrowłókniną .

Nawozy dla roślin kwasolubnych możesz stosować 1-2 razy w roku, najlepiej wiosną. Przycina się starsze rośliny, aby je przerzedzić – uważaj jednak, by nie zniszczyć owoconośnych pędów wierzchołkowych.

Żurawina – choroby i szkodniki

Chociaż żurawina jest dość odporną na choroby rośliną, czasem może zostać zaatakowana przez antraknozę. Początkowe jej objawy to ciemne przebarwienia i drobne plamki na liściach oraz zamieranie pędów, a w czasie owocowania marszczenie i gnicie jagód.

Nieleczona antraknoza żurawiny może doprowadzić do porażenia całej rośliny i jej zamarcia. Często też antraknoza nie daje objawów i pojawia się w momencie, gdy owoce są zebrane, np. w przeznaczeniu na handel.

Choroba atakuje zwłaszcza w czasie, gdy panuje wysoka wilgotność powietrza, co zbiega się z okresem kwitnienia i owocowania. Walka z antraknozą żurawiny polega na stosowaniu bezpiecznych, atestowanych produktów z kategorii fungicydów.

Żurawina może zostać również zaatakowana przez muszki plamoskrzydłe , których bytowanie poznasz po zasychaniu liści i kwiatów. Żarłoczne larwy muszek potrafią poczynić duże szkody, dlatego konieczne jest stosowanie bezpiecznych dla roślin insektycydów.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Obserwuj nas w
autor
Marta Idzikowska

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy