DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Twój amarylis słabo kwitnie? Wystarczy 1 zmiana, a obsypie się nowymi pąkami
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 13.11.2023 18:04

Twój amarylis słabo kwitnie? Wystarczy 1 zmiana, a obsypie się nowymi pąkami

amarylis
canva/joelity, YouTube/z Iwony życia wzięte

Amarylis to inaczej zwartnica. Ma swoje miejsce w wielu domach, jednak często nie wiemy, że ta niezwykła roślina wypuszcza przepiękne kwiaty. Wszystko dlatego, że przez większość roku cieszy nas jedynie sprężystymi i intensywnie zielonymi liśćmi.

Amarylis powinien niedługo zakwitnąć. Jeśli zależy nam na zobaczeniu jego wyjątkowo dekoracyjnych kwiatów, powinniśmy zadbać o 1 bardzo ważną rzecz. Sprawdź, czy odpowiednio dbasz o tę roślinę.

Jak wygląda zwartnica?

Amarylis często trafia do naszych domów właśnie teraz w okolicy świąt. Wszystko dlatego, że ta niezwykła roślina kwitnie w listopadzie i grudniu. Przyciąga nasz wzrok i chcemy, żeby zdobiła parapet.

Zwartnica ma duże kwiaty, które mogą osiągać wielkość nawet 25 cm. Mają lejowaty kształt i zwykle są koloru czerwonego z białą pręgą pośrodku. Na myśl mogą przywodzić kwiaty różaneczników.

Same kwiaty wyrastają na sztywnej łodydze i cieszą nasz wzrok nawet przez 4 tygodnie. Dlatego warto odpowiednio zadbać o roślinę. Jak prawidłowo dbać o amarylis? Kluczem jest odpowiednie podlewanie.

amarylis
shutter/Tatiana Foxy

Jak dbać o amarylis?

Właśnie teraz przynosimy tę roślinę do domu. Warto zadbać o odpowiednią doniczkę, w której roślina będzie czuła się najlepiej. Amarylis nie lubi zbyt dużych doniczek. Zdecydowanie lepiej czuje się w tych mniejszych.

Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiedniego stanowiska. Roślina uwielbia rozproszone światło. Świetnie odnajdzie się na parapecie, jednak musimy uważać na przeciągi. Nie najlepiej je znosi.

Optymalna temperatura dla zwartnicy to 20-24 stopnie Celsjusza. Jeśli chcemy, żeby intensywnie kwitła przez całe 4 tygodnie, musimy pamiętać o prawidłowym podlewaniu rośliny.

Jak podlewać amarylis?

Roślinę należy podlewać intensywnie. Jednak kluczem jest tutaj woda. Amarylis nie znosi twardej wody. Najlepiej przed podlaniem wodę odstawić lub przefiltrować. Poza tym powinna być ona w temperaturze pokojowej.

Amarylis źle znosi przelania. Dlatego ziemia w doniczce powinna być wilgotna, ale nie mokra. Najlepiej, jeśli doniczka ma dziurkę i podstawkę.

amarylis
Canva / aimintang, Getty Images Signature

Zobacz też: