Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > 1 tabletkę wrzucam do ziemi, drugą do podlewania. Grudnik na święta obsypuje się kwiatami
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 23.11.2023 14:01

1 tabletkę wrzucam do ziemi, drugą do podlewania. Grudnik na święta obsypuje się kwiatami

grudnik
YouTube/Lotus Garden, canva/Изображения пользователя Alexander

Grudnik to dość niepozorna roślina. Nazwę wzięła od miesiąca, w którym zaczyna kwitnąć. W odróżnieniu od innych rośliny doniczkowych, jej kolorowe kwiaty pojawiają się właśnie teraz.

Czasem nazywany jest kaktusem bożonarodzeniowym. Jednak co zrobić, żeby intensywnie zakwitnął? Na święta grudnik będzie pięknie wyglądał, jeśli zrobimy jedną rzecz. Wystarczą dwa produkty z apetki.

Za tym grudnik nie przepada

Grudnik to roślina bardzo wytrzymała. Może stać na naszych oknach przez lata, jeśli odpowiednio o nią zadbamy. Musimy jednak o niego odpowiednio zadbać, żeby zachwycał nas kolorowymi kwiatami na święta.

Dla kaktusa bożonarodzeniowego musimy wybrać odpowiednie stanowisko. Najlepsze będzie miejsca, w którym nie brakuje słońca. Jak wszystkie sukulenty, grudnik wręcz uwielbia światło.

Kolejną kwestią jest prawidłowe podlewanie rośliny. Podłoże w doniczce grudnika musi być stale wilgotne, ale nie mokre. Co zrobić, żeby obficie zakwitnął? Wystarczy, że zastosujemy jeden prosty trik. 

grudnik
Canva / axeiz77, Getty Images 

Dzięki temu grudnki obficie zakwitnie

Grudnik będzie pełen kolorowych kwiatów na święta. Wystarczy zrobić jedną prostą rzecz. Obfite kwitnienie kaktusa bożonarodzeniowego zapewni nam tabletka węgla aktywnego. Jak ją zastosować?

Tabletkę węgla aktywnego rozgniatamy na proszek i rozsypujemy w doniczce, a następnie mieszamy z wierzchnią warstwą ziemie. Węgiel wzmocni korzenie i ograniczy pojawianie się pleśni. Co jeszcze dobrze działa na grudnik?

Idealna odżywka dla kaktusa bożonarodzeniowego

Poza węglem aktywnym doskonale sprawdzi się też aspiryna. W tym przypadku musimy przygotować prostą odżywkę. Wystarczy rozgnieść tabletkę i zalać litrem wody. Roślinę regularnie podlewamy mieszanką.

Wodą z aspiryną możemy też spryskać roślinę. Dzięki temu już niedługo obsypie się kolorowymi kwiatami, które ozdobią dom na święta.

grudnik
Canva / Africa images

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Lotus Garden” na platformie YouTube

Zobacz także: