Zwykły ocet to pogromca mszyc. Już nie wrócą do twojego ogrodu
Mszyce potrafią zrujnować niejedną uprawę. Pojawiają się wiosną, szybko się rozmnażają i żywiąc się sokami roślin, uszkadzają je. Wielu ogrodników inwestuje w specjalistyczną chemię, która jest droga, jednak nieobojętna dla upraw, krzewów i drzew.
Skuteczna walka ze szkodnikiem nie musi jednak wymagać dużych inwestycji. W zwalczaniu owada świetnie sprawdzą się domowe opryski z octu. To w pełni bezpieczny i ekologiczny sposób. Jak przygotować oprysk?
Mszyce szkodzą roślinom
Niepozorne owady o rozmiarach od 2 do 5 mm mogą dokonać spustoszenia w ogrodzie. Ponieważ przesiadują na młodych liściach, szczytach pędów i pąkach kwiatowych — skąd wysysają soki — przyczyniają się do osłabienia wzrostu upraw. Rośliny marnieją w oczach.
Powstałe nowe części roślin nierzadko są zdeformowane czy pokryte tzw. spadzią , która sprzyja rozwojowi groźnych dla ogrodowej „zieleniny” grzybów sadzakowatych. Eliminacja szkodnika jest zatem kluczowa.
Ocet skutecznym środkiem przeciw mszycom
Zapobieganie inwazji owada wcale nie musi zaczynać się od sięgania po specjalne wyroby chemiczne. Popularny w kuchni ocet spirytusowy będzie równie skuteczny, a kosztuje znacznie mniej. Wystarczy sporządzić z niego odpowiedni roztwór i przelać do butelki z rozpylaczem.
Domowy oprysk zrobimy z niewielkiej ilości kupowanego w sklepie produktu. Proporcje bezpieczne dla roślin i szkodzące mszycom to 1:10. Jedna porcja 10-procentowego octu trafia do dziesięciokrotnie większej objętości czystej zimnej wody.
Aby wzmocnić działanie mieszanki, można pokusić się o dodanie odrobiny płynu do mycia naczyń. Dzięki niemu oprysk będzie na roślinach znacznie dłużej. Szkodniki nie mają szans.
Jak jeszcze można pozbyć się mszyc?
Rośliny, które chcemy uchronić przed owadem, możemy też spryskać wyciągiem z czosnku. Wystarczy 25 g rozgniecionych ząbków warzywa wrzucić do miski, zalać 1 litrem wody i odstawić na kwadrans, od czasu do czasu mieszając zawartość naczynia.
Potem już tylko rozcieńczamy miksturę wodą tak, aby zachować proporcje 1:1 i spryskujemy nasze rośliny. Specyfik uchroni je przed mszycami oraz szeregiem innych wysysających soki szkodników m.in. przed miodówką, przędziorkami czy wciornastkami.
Na naszej stronie znajdziecie więcej wskazówek dotyczących uprawy roślin. W tym materiale zdradzamy sprawdzony patent na pozbycie się ślimaków z ogrodu. Ten natomiast zawiera wskazówki dotyczące uprawy zamiokulkasa .