DomekIOgrodek.pl > Aktualności > 21 % Czechów przyjeżdża do Polski na zakupy. Nie uwierzycie na co narzekają
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 20.11.2023 14:40

21 % Czechów przyjeżdża do Polski na zakupy. Nie uwierzycie na co narzekają

Czesi w Polsce
Canva / FuatKose, Getty Images Signature

Do Polski na zakupy wybiera się coraz więcej Czechów. 10% naszych sąsiadów wybiera polskie sklepy na cotygodniowe zakupy. Dlaczego tak dużo Czechów wybiera sklepy w naszym kraju?

Głównym powodem, który skłania Czechów do przyjazdu na zakupy do Polski, są ceny. Wyszło na jaw, co naszym sąsiadom przeszkadza w polskich sklepach. Takiej odpowiedzi się nie spodziewaliśmy.

Czesi coraz częściej robią zakupy w Polsce

Czesi naprawdę uwielbiają nasz kraj. Przyjeżdżają do Polski nie tylko w celach turystycznych. Nasi sąsiedzi upodobali sobie szczególnie sklepy. 21% Czechów robi zakupy w Polsce, a aż 10% odwiedza nasz kraj regularnie co tydzień.

Przede wszystkim do Polski Czechów przyciągają atrakcyjne ceny. Inflacja sprawiła, że w wielu europejskich państwach ceny znacząco wzrosły. Okazuje się, że w Polsce wracają do normy znacznie szybciej niż u naszych sąsiadów.

Ceny w Czechach są aż o 20-30% wyższe niż w Polsce. Ciężko się dziwić, że zza naszej południowej granicy tak chętnie przyjeżdżają samochody. Ile dokładnie Czesi mogą zaoszczędzić? 

Czesi w Polsce
Canva / hxdyl, Getty Images 

Zakupy w Polsce się opłacają

Czescy dziennikarze z iDNES.cz. obliczyli, ile dokładnie Czesi mogą zaoszczędzić na zakupach w naszym kraju. Zwykle na zakupach w Polsce mogą zaoszczędzić około 35 zł. Właśnie dlatego tak tłumnie odwiedzają nasz kraj.

Na parkingach pod Lidlem w Cieszynie możemy zobaczyć rzędy samochodów z czeską rejestracją. W sklepie słychać czeski język. Naszych sąsiadów w czasie zakupów nie brakuje. Jednak co takiego nie podoba im się w polskich sklepach?

Czego Czesi nie lubią w polskich sklepach?

Dziennikarze z next.gazeta.pl postanowili zapytać, co takiego najbardziej ich denerwuje w polskich sklepach. Czesi bez zastanowienia odpowiedzieli, że są to ich właśni rodacy. Okazuje się, że wielu nie ma najlepszego zdania o innych Czechach.

– Czesi wykupują duże ilości jedzenia lub paliwa, a potem na przykład Polak idzie na zakupy i nie może nic dostać, bo Czesi to wykupią. Często idę na zakupy i chcę tylko np. kilogram piersi z kurczaka, i już ich nie ma, bo Czech przed nami ma pełny wózek – wypowiedź Pavla cytuje innpoland.pl.

Czesi w Polsce
Canva / dotshock

Zobacz też: