DomekIOgrodek.pl Aktualności 28 października zmienia się prawo budowlane. Wybudowanie domu nie będzie tak proste
Canva/halfpoint; Canva/DeyanGeoriev

28 października zmienia się prawo budowlane. Wybudowanie domu nie będzie tak proste

28 października 2023
Autor tekstu: Kamil Świętek

28 października na dobre zmieni prawo budowlane, które od lat obowiązywało w Polsce. Nowelizacja prawa geologicznego i górniczego to jedna z najbardziej kontrowersyjnych dla grona deweloperów i odbiorców prywatnych zmiana przepisów budowlanych ostatnich lat.

Wyobrażacie sobie, że mimo posiadania działki budowlanej, nie będziecie mieli 100% pewności, czy rzeczywiście otrzymacie pozwolenie na budowę na niej domu? Jak to możliwe? Problematykę tą wyjaśniamy w niniejszym artykule.

Nowelizacja prawa budowlanego

To już pewne. 28 października w życie wchodzi nowelizacja prawa budowlanego. Eksperci są przekonani, że znacząco wpłynie to termin, jak i sam proces realizacji wielu prywatnych i publicznych inwestycji.

Nowelizacja prawa budowlanego została podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę już 1 września 2023 roku. Przewiduje ona zarówno dla samorządów, jak i dla osób prywatnych, posiadających działki budowlane, prawną ochronę obszarów, na których znajdują się strategiczne złoża.

Nowelizacja prawa dokładnie definiuje pojęcie „złoża strategicznego”. W ustawie precyzyjnie wykazano również wykaz złóż strategicznych, które obejmuje nowe prawo budowlane.

Prawo budowlane 2.jpg
Canva/Ivonne Wierink

Kto zdecyduje o wydaniu zezwolenia na budowę domu?

Eksperci wprost przyznają, że nowelizacja prawa budowlanego przyczyni się do utrudnienia pozyskania zezwolenia na budowę domu.

– Decyzję o tym, że Kowalskiemu nie wolno zbudować domu na własnej działce, a gminie nowej drogi czy szkoły, podejmie arbitralnie minister w Warszawie – komentuje radca prawny Miłosz Jakubowski w wywiadzie udzielonym dla „Dziennika Gazeta Prawna”.

Co ważne, w przypadku odmówienia udzielenia pozwolenia na budowę domu w związku z nowelizacją prawa budowlanego, posiadacz gruntów nie uzyska od państwa żadnej rekompensaty finansowej. Zdaniem ekspertów korzystniejsze było już wywłaszczenie.

Czy politycy są zgodni co do nowelizacji prawa budowlanego?

Co ciekawe nowelizacja prawa budowlanego była kontrowersyjnym tematem również dla polityków. Senat odrzucił projekt nowelizacji. Z kolei sejm głosując za odrzuceniem decyzji Senatu, a tym samym za wprowadzeniem nowelizacji prawa budowlanego nie wykazał się jednomyślnością.

Za głosowało 227 posłów, przeciw 219, a jeden poseł wstrzymał się od udzielenia głosu. Przypomnimy, że nowelizacja prawa budowlanego wchodzi w życie już 28 października.

Doprawdy ciekawe, jak wiele osób zostanie poszkodowanych przez decyzję rządu. Miejmy nadzieję, że otrzymanie pozwolenia na budowę będzie znacznie prostsze, niż zrozumienie decyzji polityków.

Prawo budowlane 3.jpg
Canva/KieselUndStein, Getty Images Signature

Zobacz także:

Koniec kuchenek gazowych? Nowy przepis na świeczniku
Ta czynność jest teraz najważniejsza. Nie zrobisz jesienią, latem zbiorów nie będzie
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy