DomekIOgrodek.pl Ogród i taras 5 prac, które każdy ogrodnik musi zrobić w czerwcu
Canva/MiloszGuzowski

5 prac, które każdy ogrodnik musi zrobić w czerwcu

24 maja 2023
Autor tekstu: Kamil Świętek

Kalendarz ogrodnika, nie koncentruje się jedynie na okresie sadzenia roślin. Wprawny ogrodnik zapisze w nim prace do wykonania na poszczególne miesiące, by dać swoim roślinom to, co najlepsze. Zobacz, jakich 5 prac warto wykonać w czerwcu w ogrodzie.

Kalendarz ogrodnika na czerwiec – zaplanuj pracę w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika na czerwiec wręcz pęka w szwach. Jest to okres wzmożonych prac w ogrodzie. Odpowiednio zaplanowana praca, nie powinna przysporzyć problemów, aczkolwiek weź teraz kartkę i długopis, bo lista jest długa.

Planowanie pracy rozpoczynamy od odpowiedniego przycięcia roślin ozdobnych. Ten zabieg należy przeprowadzić wczesną wiosną, aczkolwiek czerwiec to miesiąc dokonania poprawek. Szczególną uwagę należy zwrócić na krzewy, które mają tendencję do rozrostu w nieokreślonym kierunku. Poświęć więcej czasu na rośliny takie jak:

  • tawułki,
  • krzewuszki,
  • pigwowce,
  • forsycje.

Jeśli podetniesz je w nieodpowiednim miesiącu, może to spowodować opóźnienie procesu kwitnięcia, a nawet jego zahamowaniem. Pamiętaj, by regularnie usuwać przekwitłe kwiatostany i byliny, dzięki czemu kwiaty będą znacznie silniejsze.

15 zł i po kleszczach. Wszystkie się przykleją
Dawid Kubacki wyjawił, jak czuje się jego żona. Wróciła już do ich górskiej willi

Zagospodaruj warzywnik i zaaranżuj balkon, a całe lato będziesz zbierać profity

Czerwiec to dobry moment na uzupełnienie warzywnika. Część z warzyw z pewnością zostały już zerwane, a więc warzywnik posiada teraz sporo pustej przestrzeni. Proces ten jest istotny, aby pustostany nie zarosły chwastami.

Na czerwiec poleca się zaplanowanie wysiewu nasion późnej marchwi, buraków, czy kalafiorów. W miejscach tych dobrze odnajdą się także różne odmiany sałaty. Warto także ponownie użyźnić rośliny, aplikując im naturalne nawozy odpowiednie do kwitnących roślin.

Czerwiec to także odpowiedni czas na upiększenie balkonu. Posadzone tam rośliny z pewnością nie będą narażone na omarznięcie. Jeśli posiadasz już młode roślinki w domu, spokojnie możesz je wynieść na zewnątrz. Taką zmianę wytrzymają nawet rośliny egzotyczne.

Ogrodnik.png
Canva/Bobex-73, Getty Images

Usuń szkodniki i nawodnij ziemię. Dorodne plony gwarantowane

Czerwiec to także miesiąc walki z chwastami i szkodnikami. Mszyce, przędziorki i wszędobylskie pokrzywy to tylko nieliczni z intruzów. Zwalcz je za pomocą ekologicznych sposobów bądź na bardziej uciążliwe szkodniki, zastosuj odstraszacze dźwiękowe. Szczególnie skuteczne są one w walce z kretami i nornicami.

Pamiętaj także od odpowiednim nawilżeniu gleby oraz odchwaszczeniu jej. Możesz w tym celu zastosować zautomatyzowane polewanie roślin, co oszczędzi Ci masy pracy. Tutaj sprawdzą się stare dobre zraszacze automatyczne do kupienia w każdym większym markecie budowlano-ogrodniczym.

Jak pozbyć się chwastów? Tutaj żadne środki nie pomogą. Aby wytępić je wszystkie, nie pozostaje nic innego, jak praca manualna. Jak widzicie, pracy jest sporo, ale przy odpowiednim jej zaplanowaniu, spokojnie można poradzić sobie z nią w czerwcowe weekendy.

Tych warzyw nie sadź obok papryki. Zbiory nie będą udane
Żaden chwast – to zioło jest bezcenne. Koi stres i nerwy
Tagi: Ogród
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy