Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Amerykanie radzą sobie z mrówkami, jak nikt inny. Patent jest znany na cały świat
Paulina Korzec
Paulina Korzec 14.05.2024 07:41

Amerykanie radzą sobie z mrówkami, jak nikt inny. Patent jest znany na cały świat

Mrówki
Fot. Canva Pro/Tim Bingham; Loic Antoine

Mrówki to utrapienie ogrodników. Te owady szybko się rozmnażają i potrafią stanowić prawdziwą plagę na działce! Szpecą trawnik i zakłócają czas spędzany na łonie natury, wchodzą do domu, a czasem mogą nawet boleśnie ukąsić!

Nic więc dziwnego, że ogrodnicy poszukują skutecznych sposobów na pozbycie się mrówek z ogrodu. Znakomite patenty stosują Amerykanie, którzy dbają o to, by na ich trawnikach nie pojawiali się nieproszeni goście.

Mrówki nie takie złe, jak się wydaje

To, że obecność mrówek w ogrodzie jest uciążliwa, nie budzi wątpliwości, zwłaszcza gdy zmagamy się z inwazją tych owadów. Nadmierna aktywność insektów powoduje nierówności murawy i utrudnia pielęgnację trawnika, a do tego zniechęca do przebywania w ogrodzie.

Czy to jednak oznacza, że mrówek trzeba się pozbyć z ogrodu za wszelką cenę? Niezupełnie. Stanowią bowiem ważny element ekosystemu i mogą być pożyteczne. Spulchniają glebę, czyniąc ją bardziej przepuszczalną. Pomagają także w rozsiewaniu i zapylaniu roślin, a dodatkowo są pomocne w walce ze szkodnikami.

Niewskazane jest zatem całkowite wytępienie mrówek. Może to być zresztą trudne, bo jedynym na to sposobem jest likwidacja królowej. Zamiast tego warto skorzystać z bardziej ekologicznych metod ograniczenia populacji mrówek, co nie odbije się negatywnie na środowisku, a pomoże zwalczyć plagę tych uciążliwych owadów.

Mrowisko
Fot. Canva/Mhillgartner

Nie chcesz mrówek? Zadbaj o trawnik

Warto sobie uświadomić, że mrówki najlepiej czują się w zaniedbanej murawie - wiotkie, luźno posadzone źdźbła z prześwitami suchej ziemi to dla nich istny raj. Jeśli zatem chcemy pozbyć się mrówek, w pierwszej kolejności zadbajmy o swój ogród.

Trawnik powinien być gęsty i gruby, a gleba wilgotna - w takich warunkach owady nie będą się czuły dobrze. Trzeba więc regularnie kosić i nawozić murawę, a także dosiewać trawę, zapełniając puste miejsca. Ważne jest także grabienie trawnika, które ma na celu wygładzenie ewentualnych kopców. Tak potraktowane mrówki szybko się rozproszą.

Tak Amerykanie zwalczają mrówki

W walce z mrówkami warto spróbować kilku trików prosto zza oceanu. Amerykańscy ogrodnicy doskonale wiedzą, jak radzić sobie z inwazją uporczywych owadów na trawniku. Oprócz regularnej pielęgnacji murawy stosują wypróbowane, domowe środki.

Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się owadów, sięgnijmy po płyn do mycia naczyń, który wystarczy dodać do szklanki wody wraz z odrobiną oleju. Gotową mieszankę stosujemy jako oprysk w okolicy bytowania insektów.

W sąsiedztwie mrowiska możemy także rozsypać ziemię okrzemkową. W przypadku większej inwazji możemy sięgnąć po nieco bardziej radykalne środki, takie jak boraks, przy czym trzeba go stosować z dala od dzieci i zwierząt.

Oprysk
Fot. Canva/FotoHelin

Zobacz także: