DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Będą ogromne zbiory ogórków i pomidorów. Wystarczy tylko połączyć to z ziemią
Canva/Elmar Gubisch

Będą ogromne zbiory ogórków i pomidorów. Wystarczy tylko połączyć to z ziemią

25 lutego 2024
Autor tekstu: Kamil Świętek

Każdy ogrodnik marzy o tym, aby jego plony były zdrowe i obfite. W końcu po to spędzamy ogrom czasu na pielęgnacji roślinek, żeby cieszyć się darami natury podczas żniw.

Szczęściu czasem trzeba jednak nieco dopomóc. Z pomocą przychodzi nawóz do roślin, który z łatwością zastosujecie w swoich ogrodach. Uważajcie. Dzięki niemu będziecie mieli problem, co zrobić z nadmiarem ogórków i pomidorów.

Jaki nawóz do roślin stosować w ogrodzie?

Jak mawia stare ogrodnicze porzekadło: „Nie posypiesz, nie zbierzesz”. Wiele prawdy jest w tym przesłaniu. W idealnym świecie rośliny pozyskiwałyby niezbędne substancje odżywcze z gleby. Praktyka pokazuje jednak zupełnie coś innego.

Tu z pomocą przychodzą domowe nawozy do roślin, które wspomagają uprawy nawet w niskojakościowej ziemi. Patent, który chcemy wam zaproponować, daje jednak o wiele, wiele więcej.

Mowa o popiele drzewnym. Jest to ekologiczny, przyjazny dla roślin środek, który wspaniale nadaje się do użycia w ogrodzie. Mało tego, ogórki i pomidory wprost go uwielbiają.

Nawóz do roślin 2.jpg
Canva/pcess609

Jak przygotować domowy nawóz do roślin?

Popiół drzewny to wspaniały nawóz do roślin z racji na zawarty w nim potas, fosfor oraz wapń. Jest on pozbawiony azotu, gdyż ten ulatnia się w procesie spalania drewna. Jednocześnie popiół drzewny przyczynia się do poprawy właściwości fizykochemicznych gleby, a z racji na wysokie pH może być stosowany do odkwaszania gleby.

Przygotowanie domowego nawozu do roślin z popiołu drzewnego jest dziecinnie proste. Wystarczy spalić drewno, dobrze przestudzić popiół i cieszyć się darmowym nawozem do roślin. Tylko jak go stosować?

Jak stosować nawóz do roślin z popiołu drzewnego?

Nawóz do roślin z popiołu drzewnego należy stosować w ilości 30-50 g na 1 metr kwadratowy. Jeśli jednak gleba jest bardzo kwaśna, można zwiększyć dawkę do 80 g. Co ważne, nie zaleca się stosowania popiołu drzewnego na glebach zasadowych o pH przekraczającym wartość 7,5.

Wspomniany nawóz do roślin po rozsypaniu powinien być dobrze wymieszany z warstwą gleby nawet na głębokości 10 cm. Tak przygotowana gleba doskonale nada się nie tylko pod uprawę pomidorów i ogórków. Popiołem drzewnym można również nawozić glebę pod rabatami kwiatowymi, czy roślinami lubiącymi zasadowe gleby jak, chociażby: jaśminowiec, ligustr pospolity, dereń, głóg czy bukszpan wiecznie zielony.

Czy wiedzieliście, że popiół drzewny to także doskonały nawóz do trawnika ? Jeśli nie, to odkryliśmy przed wami kolejną ogrodową tajemnicę.

Nawóz do roślin 3.jpg
Canva/Muffin Creatives, Pexels

ZOBACZ TAKŻE:

Posiej je już na początku marca. Każdy ogrodnik ci to powie
Jak sadzić czosnek po zimie? Zrób to, a główki będą ogromne
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy