Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Posiej je już na początku marca. Każdy ogrodnik ci to powie
Kamil Świętek
Kamil Świętek 24.02.2024 13:29

Posiej je już na początku marca. Każdy ogrodnik ci to powie

Co posiać w ogrodzie?
Canva/Carisa Chirita's Images

Chociaż pogoda za oknem jeszcze nie w pełni na to wskazuje, nieubłaganie zbliża się do nas wiosna. Koniec lutego to dobry moment, aby zastanowić się nad tym, co posiać w ogrodzie.

Odpowiednie zaplanowanie swojego jesiennego ogrodu pozwoli cieszyć się nim przez wiele miesięcy i z podziwem patrzeć na nasze, coraz to bardziej dorodne roślinki. Dlatego też posiej je już na początku marca, jak robią to mistrzowie ogrodnictwa.

Co posiać w ogrodzie początkiem marca?

Wielokrotnie wspominaliśmy o tym, że zimowe miesiące nie oznaczają martwych miesięcy dla ogrodnictwa. W lutym można zacząć już hodować pierwsze sadzonki, które wraz z pierwszymi promieniami wiosennego słońca wysadzimy do gleby.

Jednakże niektóre rośliny możemy zasadzić w ogrodzie jeszcze zanim przyroda na dobre wybudzi się z zimowego snu. Mowa tu o licznych ziołach, warzywach, czy kwiatach, które doskonale odnajdują się w nieco chłodniejszych miesiącach w ogrodzie.

Poniżej zdradzimy wam patenty ogrodników na to, co posiać w ogrodzie w pierwszym kwartale roku. Gwarantujemy wam, że dzięki temu wasz wiosenny ogród będzie najpiękniejszy w okolicy.

Co posiać w ogrodzie 2.jpg
Canva/vkbhat, Getty Images Signature

Jakie warzywa siejemy w marcu?

Początek marca to dobry moment na wysianie niektórych rodzajów warzyw. Należą do nich przede wszystkim: marchew, koper, rzodkiew, szpinak, pora, sałata masłowa. Warto wysiać nasiona w tunelu foliowym, który nieco osłoni roślinki przed ewentualnymi spadkami temperatur.

Co posiać w ogrodzie w pierwszym kwartale roku? Okazuje się, że marzec to także dobry czas na wysiew selera, jeśli z jakichkolwiek przyczyn nie zdążyliśmy przygotować w lutym jego rozsady. Jak widzicie, w ogrodzie wiele można nadrobić, nawet gdy nieco przespaliście termin pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jakie zioła i kwiaty siejemy w marcu?

Co posiać w ogrodzie początkiem marca? W okresie tym warto zainteresować się tematyką ziół i przypraw. W marcowych ogrodach doskonale odnajdzie się: estragon, szałwia lekarska, rozmaryn, bazylia i majeranek. Spokojnie zioła te możecie hodować w domu na parapecie i z czasem przenieść je do ogrodu.

Początkiem marca warto wysiać także kwiaty ciepłolubne takie jak: cynia, gazania, heliotrop peruwiański, kleome, tytoń ozdobny, motylek, aster chiński, niecierpek, lwia paszcza, aksamitka, lewkonia, szałwia, asarina pnąca i żeniszek meksykański.

Co prawda początkowo będziemy musieli uprawiać je w ciepłych, ogrzewanych pomieszczeniach, ale wraz ze wzrostem temperatury, będziemy mogli przenosić je na dwór. Dla niecierpliwych polecamy zainteresowanie się bratkami. To doskonała ozdoba marcowych tarasów i balkonów, która zniesie nawet nieoczekiwane spadki temperatury.

Co posiać w ogrodzie 3.jpg
Canva/Sunshine-Poschinger, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: