Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Nie musisz wymieniać palników na nowe. Tak je doczyścisz
Paulina Korzec
Paulina Korzec 02.06.2024 06:00

Nie musisz wymieniać palników na nowe. Tak je doczyścisz

Palnik gazowy
Fot. Canva/Roman Bandyi

Kuchenka to bez wątpienia miejsce, które w kuchni brudzi się najbardziej. Nie ma tu znaczenia, czy dysponujemy palnikami gazowymi, płytą elektryczną, czy też indukcyjną. Różnica pomiędzy tymi urządzeniami polega jednak na sposobie ich czyszczenia.

O ile z płyty indukcyjnej czy elektrycznej łatwo usuniemy zanieczyszczenia, to już brud gromadzący się w przypadku kuchenki gazowej stanowi większe wyzwanie. Palniki łatwo jednak wyczyścimy, stosując proste triki.

Zadbaj o kuchenkę gazową

W przeciwieństwie do płyty indukcyjnej czy elektrycznej, kuchenka gazowa stanowi złożoną konstrukcję, której czyszczenie powinno przebiegać w kilku etapach. W pierwszej kolejności zdejmujemy i czyścimy ruszt oraz myjemy powierzchnię płyty gazowej.

Następnie pora zabrać się za dysze i palniki. Lepiej nie pomijać ich przy sprzątaniu kuchni, ponieważ zaniedbane będą nie tylko nieestetycznie się prezentowały, ale też odbije się to na działaniu kuchni. Niedrożny sprzęt zużywa więcej gazu, a płomień staje się słabszy.

Dokładne wyczyszczenie tych elementów to więc nie tylko kwestia estetyki, ale też funkcjonalności kuchni. Możemy łatwo o to zadbać, stosując domowe sposoby.

Czyszczenie dysz w kuchence gazowej

Aby wyczyścić dysze, najpierw zdejmujemy palniki, a następnie wnętrze otworów dokładnie odkurzamy i szorujemy małą szczotką. Otwór w dyszy możemy udrożnić, posługując się cienkim drutem.

Dzięki temu kuchenka gazowa powinna powrócić do dawnej sprawności, jeśli jednak palniki w dalszym ciągu nie będą efektywnie rozprowadzały ciepła, konieczna może się okazać wymiana dysz.

Na kłopoty ocet

Jak to często bywa w przypadku domowych metod sprzątania, warto zastosować dwa środki, które zawsze powinniśmy mieć pod ręką. Ocet i sodę możemy wykorzystać osobno lub połączyć w walce o czyste palniki.

3 szklanki octu mieszamy ze szklanką gorącej wody i w takim roztworze zanurzamy palniki. Zostawiamy je tak na pewien czas, a następnie szorujemy szczotką. Dobrą metodą jest też ścieranie brudu za pomocą zwiniętej w kulkę folii aluminiowej - to najlepszy domowy “drapak”.

Jak wyczyścić palniki sodą?

Ocet możemy wykorzystać do czyszczenia palników również w połączeniu z sodą oczyszczoną. Najpierw rozpylamy na powierzchni palników ocet, a następnie całość posypujemy sodą. Przecieramy i pozbywamy się brudu bez trudu.

Z sody możemy także przygotować pastę do czyszczenia lub roztwór na bazie wody, w którym zamoczymy palniki. Działanie sody możemy też wzmocnić, dodając sok z cytryny.

Jeszcze inny sposób na czyszczenie palników to zamoczenie ich w roztworze wody z 1-2 łyżeczkami amoniaku i pozostawienie na kilka godzin do odmoczenia.

Zobacz także: