Znaleziony ryś w zamrażarce Białystok
Archiwum policji białostockiej
Weronika Dadok - 27 Marca 2021

Białostocka policja znalazła skórę rysia ukrytą w domu mężczyzny w zamrażarce

Jeden z białostockich domów krył w sobie przerażającą tajemnicę. Policja dokonała odkrycia w lokum 47-letniego mężczyzny. Mieszkaniec przetrzymywał w swojej lodówce skórę zwierzęcia, które było pod ochroną.

Mieszkaniec Białegostoku w swojej zamrażarce przetrzymywał skórę rysia euroazjatyckiego. Zwierze jest pod ochroną, więc zwiększa to dodatkowo ryzyko nałożenia kary. Grozi mu nawet pozbawienie wolności.

Jak donoszą funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, odkrycie było przerażające. Mężczyzna zapewne zwłoki traktował, jako swoje trofeum.

Zatrważające znalezisko w lodówce u mieszkańca Białegostoku

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą białostockiej komendy odnaleźli skórę zwierzęcia, która ukryta została w zamrażarce. Winny 47-latek usłyszał zarzuty posiadania trofeum zwierzęcia łownego.

Zgodnie z ustawą Prawo łowieckie za powyższe przestępstwo grozi kara do roku pozbawienia wolności.

Andrzej Piaseczny wrócił do domu w górach. Swojska posiadłośćAndrzej Piaseczny wrócił do domu w górach. Swojska posiadłośćCzytaj dalej

Pod koniec stycznia znalezisko zostało odkryte przez służby, które określiły, że skóra należy prawdopodobnie do rysia. Zawinięta w foliowy worek znajdowała się w zamrażalniku.

Zabezpieczone zwłoki zostały zbadane przez biegłego z zakresu ochrony przyrody i gatunków zwierząt. Opinia potwierdziła, że należą one do rysia euroazjatyckiego, który należy do populacji z Puszczy Knyszyńskiej.

Zwierzę jest pod ścisłą ochroną gatunkową. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zarzutu 47-letniemu właścicielowi lokalu. Mężczyzna został podejrzany o bezprawne przetrzymywanie i posiadanie trofeum w postaci skóry.

Nielegalne trofea łowieckie

Prawo łowieckie w wyraźny sposób określa, z których zwierząt łownych można wykonywać trofea. Niestety powyższy przypadek jest doskonałym przykładem na brak zastosowania się do obowiązujących norm.

Zgodnie z artykułem 52 Prawa łowieckiego osoba, która wchodzi w posiadanie bezprawnie pozyskanej tuszy lub trofeów zwierząt łownych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do roku.

Należy zatem pamiętać o uszanowaniu zarówno prawa, jak i zwierząt, które na owy szacunek zasługują szczególnie.

Źródło: bialystok.policja.gov.pl

Skóra rysia Białystok

Zdjęcie pochodzi z archiwum białostockiej policji

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News