Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Błędy przy uprawie borówek. Przez to jest mało owoców
Kamil Świętek
Kamil Świętek 17.05.2024 18:32

Błędy przy uprawie borówek. Przez to jest mało owoców

Uprawa borówki
Fot. infouprawa/YouTube

Borówki to często uprawiane przez domorosłych ogrodników owoce. Ich smak, aromat oraz wysoka cena w sklepach sprawia, że coraz więcej osób chce je mieć we własnym ogródku.

Czy jednak jest to prosty krzew w pielęgnacji? To zależy. Jeśli unikniecie popularnych błędów przy uprawie borówek, możecie naprawdę zakochać się w tych owocach.

Jakie błędy przy uprawie borówki możesz popełnić?

Zdecydowanie do największych błędów przy uprawie borówki można zaliczyć źle przygotowaną glebę. Ta musi być kwaśna i przepuszczalna oraz stosunkowo wilgotna.

Zaniedbanie tego typu parametru to zbrodnia przeciw borówkom. Twarda, zasadowa gleba to gwarancja marnych plonów oraz częstych chorób roślin. Jeśli chcecie tego unikać, koniecznie pamiętajcie o tym, aby sadzić borówki na odpowiednich stanowiskach.

Kolejnym błędem jest brak odpowiedniego podlewania. Borówka to krzew, który kocha wilgotną glebę. W ciepłe, słoneczne dni trzeba podlewać je solidnie codziennie. Podczas upałów warto podlewać je nawet 2 razy dziennie 10 litrami wody na jedną sesję podlewania.

Uprawa borówek 2.jpg
Fot. infouprawa/YouTube

Pielęgnuj je w ten sposób i ciesz się wspaniałymi plonami

Borówki powinny być sadzone od siebie minimum co 80 cm, chociaż idealnie byłoby trzymać odległość między borówkami 1-1,5 metra. Dzięki temu krzewy będą miały możliwość czerpania korzyści z wiatru. W przeciwnym razie nie tylko ograniczycie ich wzrost, ale również utrudnicie usuwanie nadmiaru wilgoci z rośliny.

Będąc przy pielęgnacji, pamiętajcie o tym, aby regularnie usuwać wszystkie uszkodzone, chorowite pędy. Należy obcinać je aż do zdrowych części, nie szczędząc przy tym każdego cm pędu. Lepiej uciąć go nieco więcej, aby mieć pewność, że choroba nie rozprzestrzeni się na cały krzew. 

Pamiętaj o nawożeniu

Wiele mówi się również o odpowiednim nawożeniu borówki. Niestety, ogrodnicy oszczędzają na torfie pod borówki. 40 litrów na krzak to minimum. Ogrodnik z kanału infouprawa zaleca stosowanie nawet 100 litrów torfu na krzew – należy go sypać do głębokości 30 cm w przygotowanym pod borówki dołku, a resztę wokół niego.

Aby roślina czerpała pełnie korzyści z nawozami i podlewaniem, ogrodnik poleca ściółkowanie borówki. Dzięki temu nie tylko wilgoć wolniej będzie parować z gleby. Ściółkowanie ogranicza również ilość wyrastających chwastów, które są prawdziwymi zmorami wszystkich upraw.

Ostania porada eksperta jest dosyć oczywista – borówki wymagają waszej uwagi. Reagujcie na wszystkie stany chorobowe, czy jakiekolwiek anomalie. Dzięki czemu w porę zorientujecie się, kiedy z Waszymi borówkami zacznie się dziać coś niedobrego.

ZOBACZ TAKŻE:

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału infouprawa na YouTubie