Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jak prawidłowo podlewać warzywa?
Paulina Korzec
Paulina Korzec 16.05.2024 15:24

Jak prawidłowo podlewać warzywa?

Podlewanie warzyw
Fot. YouTube/infouprawa

Wiosna jest właśnie w pełnym rozkwicie, większość rozsad trafiła już do ziemi, a w ogrodach zazieleniło się od sadzonek. Aby nasze uprawy przyniosły obfite i zdrowe plony, musimy je odpowiednio pielęgnować.

Każdy z nas wie, że podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym w ogrodzie jest podlewanie, ale jak to robić - to już mniej oczywista kwestia. Okazuje się, że podczas podlewania często popełniamy błędy. Jak ich uniknąć i prawidłowo podlewać pomidory oraz inne warzywa?

Tak nie podlewaj warzyw

Pierwsza zasada - nie należy podlewać warzyw po liściach ani po główkach. Jest to szczególnie ważne w ciepłe i upalne dni, kiedy liście nagrzewają się od słońca. Nagły kontakt z zimną wodą to nic innego, jak ogromny szok dla rośliny, a czynniki stresogenne są szkodliwe dla każdej uprawy.

Podlewanie po liściach może skutkować poparzeniem rośliny i doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Z kolei polewanie wodą główek warzyw, np. sałaty, cebuli czy kalarepy, może spowodować ich gnicie.

Ważna jest także pora podlewania - najlepiej robić to rano i wieczorem. Podlewanie, gdy słońce jest wysoko, może doprowadzić do poparzenia liści. Od tej zasady jest jednak wyjątek. W sytuacji, gdy roślina ewidentnie więdnie pod wpływem wysokiej temperatury, można, a nawet trzeba podlać ją w dzień, przy czym wodę lejemy do ziemi, a nie po liściach.

Jaką wodą podlewać warzywa?

Ważna jest jednak nie tylko technika podlewania, ale także woda, którą do tego użyjemy. Nie powinna być ona zbyt zimna - niska temperatura wody może się odbić na plonowaniu roślin. Przykładowo ogórki podlewane lodowatą wodą zmieniają kształt. Idealnie nada się za to woda odstana, która ogrzeje się od słońca. Wystarczy nalać wcześniej wodę do konewki i odczekać.

Przed podlaniem sprawdźmy stan gleby. Jeśli jest mocno przesuszona, to paradoksalnie nie wolno jej podlać dużą ilością wody naraz, a robić to stopniowo. Mocny strumień jest w ogóle niewskazany, bo może doprowadzić do wypłukiwania gleby spod korzeni. Najlepiej do podlewania sprawdzi się końcówka węża o wolnym przepływie lub konewka z sitem.

Jak podlewać pomidory?

Pomidory najlepiej jest podlewać co kilka dni, żeby nie doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Rzadsze podlewanie zapobiega rozwojowi chorób grzybowych i stymuluje system korzeniowy do bardziej efektywnego pobierania wody i składników odżywczych z gleby.

Jest to swego rodzaju hartowanie rośliny, dzięki któremu będziemy mogli mniej ingerować w uprawę, nawożąc i podlewając pomidory. Pamiętajmy przy tym, że częściej podlewamy rośliny w pojemnikach niż w gruncie.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału infouprawa na YouTube.

Zobacz także: