Styl boho
unsplash.com/ Kinga Cichewicz (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 8 Stycznia 2021

Styl boho we wnętrzach

Styl boho od lat króluje w mieszkaniach osób, które są miłośnikami wyjątkowego wystroju. To, co go charakteryzuje to ponadczasowość i niezwykła przytulność. Jasne kolory, etniczne wzory i artystyczny klimat takich mieszkań podbije serce każdego.

Obok mieszkań urządzonych w stylu boho nie da się przejść obojętnie - przytulny nastrój wytworzony przez kremowe kolory, liczne poduszki i przyjemne dla oka dekoracje zachęca do zrelaksowania się w tak pięknym miejscu.

Szukając inspiracji, możemy często zachwycić się instagramowymi zdjęciami wstawianymi przez osoby zainspirowane tą estetyką. Co ciekawe, do wielkich zwolenniczek boho należy nawet sama Dorota Szelągowska, która urządziła zgodnie z tym stylem salon w jednym ze swoich mieszkań.

Styl boho - czym się charakteryzuje?

Nazwa boho pochodzi od słowa bohema, czyli określenia grupy artystów, „wolnych dusz”, którzy wybierają życie według własnych zasad i w pełnej swobodzie. Istotne w takim stylu życia jest urządzanie mieszkań w sposób lekki i wygodny, bez skupiania się na elegancji czy zastosowaniu drogich materiałach.

We wnętrzach boho króluje drewno, wiklinowe meble i lniane materiały. Całość prezentuje się bardzo nieformalnie, między innymi ze względu na eksponowanie osobistych przedmiotów, pamiątek i rzeczy, które związane są z pasjami domowników. Liczne i wygodne siedziska mają zachęcać do wypoczynku i twórczych działań.

Rząd wyszedł z nowym pomysłem - zadłużone mieszkanie pod młotek. Dość utrzymywania dłużnikówRząd wyszedł z nowym pomysłem - zadłużone mieszkanie pod młotek. Dość utrzymywania dłużnikówCzytaj dalej

Jest to styl bardzo eklektyczny, łączący motywy etniczne, kwiatowe; przeplatany plakatami i innymi ulubionymi wzorami i przedmiotami domowników. Unikamy za to ciężkich i masywnych mebli oraz innych przytłaczających form.

Jak zaaranżować wnętrze w stylu boho?

Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie kolory. Powinny być jasne i dawać wrażenie ciepła. Dzięki temu będą znakomitą bazą do zastosowania ciekawych wzorów i kontrastowych przedmiotów, które wspaniale podkreślą artystyczny nastrój we wnętrzu. Świetnym rozwiązaniem będzie również zastosowanie gdzieniegdzie drewnianej boazerii czy kwiecistej tapety.

Jeśli chodzi o meble, to im więcej historii w sobie kryją, tym lepiej. Znakomitym miejscem do poszukiwań będą targi staroci czy sklepy z antykami. Dobrze sprawdzą się również wiklina i ratan - z tych materiałów mogą być wykonane krzesła i obszerny stolik kawowy, na którym można będzie umieścić liczne książki i inne ulubione przedmioty.

Najważniejszą zasadą jest to, aby nie chować swoich osobistych przedmiotów! Im bardziej je eksponujesz, tym lepiej. Nie bój się więc wydobyć na wierzch ramek ze zdjęciami, ulubionych książek, płyt i pamiątek. Jeśli masz pasje takie jak malarstwo czy fotografia, śmiało wystaw płótna, sztalugi czy aparaty - im więcej sztuki, tym bardziej boho będzie twoje wnętrze.

Inne obowiązkowe elementy to oczywiście wzorzyste poduszki dodające przytulności, rośliny doniczkowe, ceramika, lustra... Wszystko zależy od twoich preferencji i kreatywności. Nie bój się więc zaszaleć!

Źródło: elle.pl/decoration

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News