Maranta - roślina roku 2021
Pandemia to doskonały czas na uprawę roślin doniczkowych. Jak wykazują badania psychologów, dbanie o zieleń ma zbawienny wpływ na naszą psychikę, ponieważ zmniejsza ilość stresu.
W tym roku możemy zatroszczyć się o nową „zieloną gwiazdę” domowych parapetów. Poznajcie przepiękną roślinę roku 2021, marantę.
Jakich warunków potrzebuje maranta?
Maranta to roślina, która pochodzi z gorących lasów egzotycznych krajów takich jak Brazylia. Przez to może sprawiać problemy w uprawie, dlatego polecamy jej hodowlę nieco bardziej doświadczonym ogrodnikom.
Do prawidłowego wzrostu maranta potrzebuje wysokiej temperatury, zwykle pomiędzy 22 a 26 stopni Celsjusza. W okresie spoczynku, czyli jesienią i zimą, powietrze powinno się ochłodzić do 18-20 stopni. Niższe temperatury mogą mieć katastrofalne skutki dla naszej rośliny - nie toleruje ona zimna.
Stanowisko powinno być jasne, ale znajdujące się bezpośrednio na słońcu. Warto, abyśmy zainwestowali w nawilżacz powietrza, żeby zapewnić marancie odpowiednią wilgotność. Możemy również obficie zraszać jej liście wodą. W okresie wegetacji należy ją obficie podlewać, tak aby ziemia w doniczce zawsze była wilgotna. Naturalnie, gdy przychodzi czas zimowego spoczynku, możemy ograniczyć podlewanie, uważajmy jednak, aby nie doprowadzić do całkowitego wyschnięcia gleby.
Co zrobić, gdy maranta za bardzo się rozrośnie?
Jeśli nasza maranta zbyt mocno się rozrośnie, warto, żebyśmy pomyśleli o jej przesadzeniu. Świetnie sprawdzi się w próchniczej, żyznej i lekko kwaśnej glebie. Pojemnik powinien być szeroki, gdyż roślina lubi rosnąć na boki.
Istnieje również możliwość rozmnożenia maranty dzięki podziałowi dorosłych, najładniej rozrośniętych sztuk. Lepiej jednak przemyśleć, czy rzeczywiście mamy przestrzeń i czas na hodowanie kilku tak wymagających roślin. Pamiętajmy o ich niezwykłej wrażliwości - bardzo źle znoszą przeciągi, przenawożenie, a nawet zimną wodę.
Jeśli jednak pokochamy marantę na tyle, że zdecydujemy się na uprawę, zadbajmy o podpory i drabinki - w końcu jest to pnąca się roślina. Możemy również umieścić ją w wiszącej doniczce.
Ciekawostką na temat maranty jest jej przydomek - „roślina modląca się”. Wynika on z wyjątkowej cechy liści, które składają się na noc blaszkami do środka.
Źródło: muratordom.pl
Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:
``
undefined