Budowa domu
pixabay.com/paulbr75 (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 11 Stycznia 2021

Budowa domu - parterowy czy z poddaszem?

Gdy decydujemy się na budowę domu, musimy stanąć przed ważnym pytaniem - ma być parterowy czy z poddaszem? Na decyzję wpływają różne czynniki, takie jak specyfika działki czy koszty budowy. W tym artykule pomożemy ci wybrać właściwie.

Jeśli planujesz budowę domu, to decyzja o tym, czy będzie on piętrowy, czy parterowy jest fundamentalna. Od tego zależy powstanie kompletnego projektu. Jeśli jeszcze nie wiesz, na którą opcję się zdecydować, pomożemy ci wybrać.

Przeanalizuj swoje potrzeby

Domy z poddaszem użytkowym to najczęściej kupowana opcja na rynku, ponieważ nie są skomplikowane w budowie, a na dodatek są praktyczne i funkcjonalne. Mniej popularne są parterowe, jednopiętrowe domy, nie oznacza to jednak, że są gorsze.

Wszystko zależy od ilości przyszłych domowników, a także od ich wieku. Jeśli budynek ma służyć osobom starszym, to nie warto tworzyć dodatkowego piętra, które dodatkowo utrudni poruszanie się. W przypadku rodziny z dziećmi dobrze sprawdzi się z kolei budynek dwukondygnacyjny.

Działka, na której budujemy dom ma ogromny wpływ na ilość pięter

Zanim zadecydujemy o kształcie naszego domu, koniecznie uzyskajmy Wypis i Wyrys Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który uzyskamy w Urzędzie Gminy. Jest to dokument, dzięki któremu uzyskamy zgodę na prace budowlane, i, co bardzo ważne, zweryfikujemy, jaki rodzaj domu powinien stanąć na naszej działce.

Jak skutecznie pozbyć się pleśni i brudu z fug? Genialne domowe sposoby, które pomogą zlikwidować problemJak skutecznie pozbyć się pleśni i brudu z fug? Genialne domowe sposoby, które pomogą zlikwidować problemCzytaj dalej

Standardowy dom jednokondygnacyjny, czyli mający metraż około 250 metrów kwadratowych i szerokości 20 metrów dobrze wpasuje się w działkę 28x36 metrów (mniej więcej tysiąc metrów kwadratowych). Jeśli jednak nasza działka jest mniejsza, bardziej opłaca się wybudować dom piętrowy, który będzie bardziej ściśnięty i zajmie mniej miejsca.

Koszt budowy - który dom będzie tańszy?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który rodzaj domu będzie tańszy. Wszystko zależy od rodzaju i ilości wykorzystanych materiałów. Jak się jednak okazuje, budynek posiadający poddasze wymaga 20 procent mniej materiałów na stworzenie fundamentów niż parterowy.

Koszt budowy nie jest bezpośrednio powiązany z ilością kondygnacji. Wpływa na to poziom skomplikowania konstrukcji i ilość nowoczesnych rozwiązań, które zastosujemy. Jeśli chcemy oszczędzić, zdecydujmy się po prostu na budynek ze zwyczajnym dachem dwuspadowym, który jest nieskomplikowany (i tym samym tańszy) do wybudowania.

Którą opcję ostatecznie wybrać?

Jeśli jesteśmy bardziej przychylni jednej kondygnacji, to przemyślmy jej funkcjonalność. Może uda się ograniczyć ilość pomieszczeń, np. zamiast dwóch łazienek zastosować jedną większą? Albo możliwe będzie zmniejszenie powierzchni niektórych pomieszczeń gospodarczych?

Jeśli budujemy dom z poddaszem i jest on nieco węższy, pomyślmy nad wygodnymi i oszczędzającymi miejsce rozwiązaniami. Może połączymy salon z kuchnią i jadalnią, zamiast przecinać nasz dom wieloma ściankami działowymi?

Źródło: kobieta.interia.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News