Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Byłam na najpiękniejszym Jarmarku Bożonarodzeniowym w Polsce. Cudowny klimat zniszczył 1 szczegół
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 09.12.2023 18:30

Byłam na najpiękniejszym Jarmarku Bożonarodzeniowym w Polsce. Cudowny klimat zniszczył 1 szczegół

Jarmark w Krakowie
Autor: Patrycja Grzebyk

Jarmarki organizowane z okazji nadchodzącego Bożego Narodzenia cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wybrałam się na jarmark w Krakowie i sprawdziłam, co w tym roku na nim znajdziemy.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie organizowany jest na starym rynku zaraz obok Sukiennic. Trzeba przyznać, że ma niezwykły klimat, jednak wybierając się na rynek, musimy być gotowi na tłumy i naprawdę wysokie ceny.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie jednym z najpiękniejszych

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie wystartował 24 listopada, a możemy odwiedzać go do 1 stycznia. Jak co roku nie brakuje na nim stoisk z wyrobami rzemieślniczymi, zabawkami i oczywiście budek z jedzeniem.

- Wybrałam się na jarmark z siostrą. Słyszałam, że to jeden z najpiękniejszych na świecie. Próbowałyśmy pierogów, są naprawdę pyszne - mówi Sabina, którą w Krakowie odwiedziła siostra.

Stoisk z pierogami zdecydowanie nie brakuje. Jednak ceny zwalają z nóg. Za 12 sztuk pierogów trzeba zapłacić 40 zł. Jeśli mamy ochotę na dodatki w postaci podsmażanej cebulki czy skwarków musimy dopłacić 7 zł. Jak wyglądają ceny na innych stoiskach?

pierogi
Autor: Patrycja Grzebyk

Ceny na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Krakowie

Wśród licznych budek zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszyły się te, z ciepłymi napojami. Do grzanego wina ustawiały się naprawdę długie kolejki. Kubeczek ciepłego napoju o pojemności 300 ml na jarmarku w Krakowie kosztowała 25 zł.

- Ceny powinny być o wiele niższe. Nie są adekwatne do jakości - uważa Marek, którego spotkałam na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Krakowie.

Drogie na jarmarku są też zupy. Kwaśnica kosztuje 30 zł, podobnie jak barszcz po ukraińsku i bigos. Z wyrobami mięsnymi znajdziemy kilka stoisk. W niektórych miejscach płacimy za gramy. Za 100 g golonka trzeba zapłacić 22 zł. Natomiast innym stoisku kiełbasa kosztuje aż 35 zł. To właśnie ceny są szczegółem, które zniszczyły cały klimat jarmarku. 

cennik
Autor: Patrycja Grzebyk
Jarmark w Krakowie
Autor: Patrycja Grzebyk

Czego szukamy na jarmarkach świątecznych?

Sama odwiedziłam stoisko z oscypkami. W tym roku cena gorących serków z żurawiną poszła do góry. Za jednego oscypka trzeba zapłacić 8 zł. Z nietypowych dań znalazłam hiszpańskie churros. 8 sztuk oblanych gorącą czekoladą kosztuje 35 zł.

- W tym roku jest bardzo ładny klimat, piękne światełka, tylko jak co roku bardzo dużo ludzi. To odwieczny problem Krakowa - mówi Natalia - Na jarmarku szukam upominków na święta. Może też coś przekąszę na szybko.

Na stoiskach znajdziemy sporo miejsc z upominkami świątecznymi i dekoracjami. Wśród nich ręcznie robione i malowane talerzyki oraz bombki 50 zł za sztukę, owoce w czekoladzie w cenie 20 zł, czy cukierki 18 zł za paczkę. Dla osób, które zapomniały rękawiczek też coś się znajdzie.

oscypki
Autor: Patrycja Grzebyk
Jarmark w Krakowie
Autor: Patrycja Grzebyk
Churros
Autor: Patrycja Grzebyk

Zobacz także: