Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Chcesz wielkich warzyw? Nakarm sadzonki sodą i drożdżami
Kamil Świętek
Kamil Świętek 19.04.2024 12:58

Chcesz wielkich warzyw? Nakarm sadzonki sodą i drożdżami

Sadzonki
Fot. Dodaj, Umesi, Ispeci !/YouTube

Każdy ogrodnik marzy o tym, aby jego sadzonki były zdrowe, silne i okazałe. Gwarantuje to, że rośliny wydadzą owocny plon, o którym marzy każdy gospodarz.

Czasem jednak szczęściu trzeba trochę dopomóc. Z pomocą przychodzi naturalny nawóz, który przygotujecie dosłownie z kilku składników, które na pewno macie w swoich domach.

Dlaczego dbanie o sadzonki jest tak ważne?

Chociaż wydawać by się mogło, że prawdziwa sztuka pielęgnacji ogrodu, to utrzymanie przy życiu i odpowiednie nawożenie okazałych krzaków, cała magia dzieje się podczas uprawiania sadzonek.

To właśnie one wymagają szczególnej opieki, gdyż podatne są na liczne choroby, nie radzą sobie z brakiem substancji odżywczych w glebie, czy przewlekłą suszą.

Dlatego tak ważne jest, aby nawóz, który dostarczamy sadzonkom był odpowiedni. Dzięki temu możemy mieć pewność, że będą bardziej odporne na wszelkie choroby, czy pasożyty, a ich system korzeniowy będzie odpowiednio rozwinięty.

Sadzonki 2.jpg
Fot. Dodaj, Umesi, Ispeci !/YouTube

Jaki nawóz do sadzonek stosować?

Idealny nawóz do sadzonek to ten, bazujący na naturalnych składnikach. Wystarczy, że zmieszamy:

  • 1 łyżeczkę drożdży;
  • 1 łyżeczkę sody oczyszczonej;
  • 1 litr ciepłej wody.

Po odstawieniu preparatu na 2 godziny należy go rozcieńczyć 10 litrami wody i podlać nim sadzonki.

Dlaczego domowy nawóz do sadzonek jest tak skuteczny?

Chociaż skład domowego nawozu do sadzonek jest krótki, a wręcz chciałoby się powiedzieć banalny, zawiera on wszelkie niezbędne mikroelementy, których potrzebują nasze sadzonki.

Drożdże bogate są w witaminę B i minerały takie jak azot, czy fosfor. Dodanie ich do gleby korzystnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego sadzonek.

Z kolei soda oczyszczona to naturalny antybiotyk dla sadzonek. Chroni przed chorobami korzeni i atakami chorób grzybiczych. Zaleca się stosowanie tego domowego nawozu 2-3 razy w miesiącu. Na efekty z pewnością nie będziecie musieli długo czekać.

Sadzonki 3.jpg
Fot. Dodaj, Umesi, Ispeci !/YouTube

ZOBACZ TAKŻE:

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału Dodaj, Umesi, Ispeci ! na YouTubie.