Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Co siać w lipcu? Warzywa będą duże i smaczne
Kamil Świętek
Kamil Świętek 02.07.2024 14:01

Co siać w lipcu? Warzywa będą duże i smaczne

Sianie nasion
Fot. Canva/piyaset, Getty Images

Lipiec wielu z nas kojarzy się z początkiem pierwszych zbiorów. Tymczasem jest to też odpowiednia pora, aby uzupełnić pustostany w ogrodzie.

Czy wiecie, co siać w lipcu, aby maksymalnie wykorzystać potencjał tego lata? Spokojnie z lipcowych siewek zdołacie wyhodować duże i smaczne warzywa.

Co siać w lipcu? Postaw na warzywa

Mało kto wie, że warzywa w ogrodzie można podzielić na trzy kategorie:

  • Przedplon – warzywa o krótkim okresie wegetacyjnym.
  • Plon główny – warzywa, które stosunkowo długo wegetują w ziemi.
  • Poplon – warzywa, które możemy „dosadzić” do ogrodu po zebraniu głównego plonu.

Chociaż lipiec kojarzony jest z miesiącem upałów i burz, w środowisku tym doskonale odnajdzie się: szpinak, kapusta pekińska, rzepa, cebula siedmiolatka, koper ogrodowy, roszponka, rzeżucha, szczypiorek, czy kalarepa.

Co siać w lipcu 2.jpg
Fot. Canva/Sunshine-Poschinger, Getty Images

Myślisz o poplonie? Uważaj na te błędy

Skoro wiecie już, co siać w lipcu, pamiętajcie, aby unikać najbardziej powszechnych błędów, które zdarzają się przy poplonach. Mowa tu między innymi o uprawie warzyw z tej samej rodziny, czy nieodpowiednim doborze nawodnienia, którego poplony potrzebują często znacznie więcej niż plon główny.

Kluczowe jest również nawożenie. Poplony zwykle potrzebują nawożenia potasem, które uodparniają je na susze, choroby, czy inne trudne warunki środowiskowe. Nawożenie azotem w wielu przypadkach będzie dla nich opłakane w skutkach.

Lipiec sezonem kwiatów? Posiej je a się przekonasz

Czy wiedzieliście, że dywagacje na temat tego, co siać w lipcu, mogą rozwiać kwiaty? Na początku lipca spokojnie możecie wysiać rośliny jednoroczne, czy dwuletnie takie jak: nagietek, portulaka, emezja, klarkia, groszek pachnący.

Polecamy również zainteresowanie się nieco bardziej polnymi kwiatami takimi jak: stokrotki, niezapominajki, bratki, orliki i łubiny, które jednak najbardziej zachwycą dopiero w przyszłym sezonie.

Jak widzicie, lipiec to nie pora wyłącznie na zbiory. Wasz ogród może dać wam o wiele, wiele więcej, jeśli tylko zdecydujecie się na wykorzystanie jego potencjału. Podejmujecie wyzwanie?

Co siać w lipcu 3.jpg
Fot. Canva/gunnar3000, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE:

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10