Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Okna myję raz do roku, a i tak są wzorowo czyste. Środek z apteki za 4 zł działa cuda
Kamil Świętek
Kamil Świętek 30.06.2024 14:47

Okna myję raz do roku, a i tak są wzorowo czyste. Środek z apteki za 4 zł działa cuda

Mycie okien
Fot. Canva/Andrija Nikolic, Getty Images Signature

Mycie okien z pewnością nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych domowych czynności. Nic w tym dziwnego. W końcu osadza się na nich brud z ulicy, kurz, czy wszelkie odciski palców.

Na szczęście znając odpowiednie domowe sposoby na mycie okien, możecie praktykować tę czynność nawet raz do roku i cieszyć się nienaganną czystością szyb. Jak to możliwe? Wystarczy wam preparat z apteki za 4 zł.

Nie myj okien, kiedy popadnie

Mycie okien to forma sztuki sprzątania mieszkania – naprawdę. Należy wybrać odpowiedni dzień i temperaturę. Zdecydowanie nie polecamy tego robić w słoneczny dzień, gdyż jest to gwarancja smug.

Z drugiej strony należy tak dobrać porę mycia okien, aby zaraz po zakończonym czyszczeniu nie zaczął padać deszcz. Najprościej jest porównać mycie okien do podlewania roślin w ogrodzie – praktykujemy to wyłącznie wtedy, gdy powierzchnia roślin jest zimna.

Aby zagwarantować sobie okna bez smug, zalecamy umycie okna kilkukrotnie. Za pierwszym razem zbierzcie warstwę brudu, za drugim zacznijcie polerowanie szyby.

Mycie okien 2.jpg
Fot. Canva/vizion-photography, Getty Images Signature

Jak myć okna skutecznie?

Sam długo miałem problem z doborem odpowiednich środków do mycia szyb. Nie chodzi tutaj jedynie o stosowaną chemię. Przykładowo, aby umyć okna bez smug, należy używać ściereczek z mikrofibry o gramaturze 250-300 g/m.

Ponadto warto stosować również gumową ściągaczkę, zbierającą nadmiar wody i preparatów czyszczących. Po zakończonym myciu okien warto przetrzeć je bawełnianą ściereczką, a nawet użyć preparatu do nadającego szybom powłoki hydrofobowej.

Zagwarantuj sobie czyste okna na lata

Dobrą praktyką zmniejszającą częstotliwość mycia okien jest robienie tego nylonowymi rajstopami. Nylon ma działanie podobne do hydrofobowego i tworzy na szybie warstwę ochronną, gwarantując brak smug.

Aby jednak wzmocnić działanie nylonu, polecamy na dobrze oczyszczoną szybę nanieść glicerynę. Preparat ten w aptece kupicie już za 4 zł. Wystarczy wlać kilkanaście kropel tego środka do wiaderka z wodą i tak przygotowanym roztworem ponownie umyć szybę.

Dzięki temu pozostawicie na szybie niewidzialny filtr ochronny, który będzie chronił szyby przed kurzem i zanieczyszczeniami. Środek ten jest nawet bardziej skuteczny od płynów do spryskiwaczy, czy specjalistycznych preparatów do szyb. Jeśli jeszcze nie próbowaliście tego sposobu, gorąco polecamy się nim zainteresować.

Mycie okien 3.jpg
Fot. Canva/LeslieLauren, Getty Images Signature

ZOBACZ TAKŻE: