Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Co zrobić, kiedy rozsada warzyw się kładzie? Trzeba to wiedzieć
Paulina Korzec
Paulina Korzec 18.04.2024 08:30

Co zrobić, kiedy rozsada warzyw się kładzie? Trzeba to wiedzieć

Sadzonki
Fot. YouTube/infouprawa

Przygotowywanie rozsad to niezwykle satysfakcjonujący, ale też dość czasochłonny proces wymagający sporo uwagi od ogrodnika. Pomimo starań nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Zdarza się, że nasza rozsada jest „wybiegnięta”.

Niezależnie od tego, czy mamy spore doświadczenie w przygotowywaniu rozsad, czy też dopiero rozpoczynamy przygodę z sadzonkami, niektóre terminy warto znać. Jednym z nich jest tzw. kładzenie się rozsady. Co to znaczy i jak temu zapobiegać?

Kiedy rozsada się kładzie?

W pierwszej kolejności warto uświadomić sobie, co oznacza termin „wybiegnięta” rozsada. Być może zetknęliśmy się już z tym zjawiskiem, ale nie mieliśmy świadomości, że chodzi właśnie o charakterystyczne kładzenie się siewek.

Termin ten odnosi się do „uciekania” młodych pędów z doniczek. Takie sadzonki posiadają niezwykle cienką i wydłużoną łodyżkę, która jest bardzo delikatna i zamiast rosnąć w górę, ugina się i rośnie w kierunku ziemi.

Wybiegnięte mogą być rozsady pomidora i miechunki, ale też dyni, arbuza czy cukinii. Zwykle wynika to z błędów popełnianych przy uprawie rozsad – może to być kwestia niewystarczającego doświetlenia lub nawożenia.

Co zrobić z wybiegniętą rozsadą?

Jeśli widzimy, że nasza rozsada zaczyna się kłaść, warto działać jak najprędzej.

Taka rozsada będzie gorzej rosła, warto więc ją podnieść do góry – podpowiada ekspert z kanału Infouprawa na YouTube.

Można spróbować taką roślinę podeprzeć – wystarczy tylko wbić patyczek i przywiązać roślinę. Innym rozwiązaniem jest przesadzenie rośliny, co szczególnie „lubią” pomidory.

Wybiegniętą rozsadę warto zasadzić głębiej – to również powinno bardzo korzystnie zadziałać właśnie na pomidory. Dotyczy to w szczególności odmian rosnących wysoko. Wsadzamy je do ziemi głęboko, tak by liście wystawały niewiele nad ziemią.

Zadbaj o swoją rozsadę

W skrajnych przypadkach, np. gdy cienka łodyżka sadzonki kapusty czy kalafiora kładzie się i ma już kilkanaście centymetrów, lepiej spróbować wysiać roślinę jeszcze raz.

Pamiętajmy przy tym, że kładzenie się rozsady podpowiada nam, że trzeba coś zmienić w uprawie, np. zapewnić sadzonkom większą ilość światła i przestrzeni oraz zastosować dobry nawóz. Dzięki temu będziemy cieszyć się pełnymi koszami warzyw.

Przesadzanie
Fot. Canva Pro/pundapanda

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału Infouprawa na YouTube.

Zobacz także:

Rozsyp w ogrodzie. Zwalczysz mączniaka i szkodniki
Doskonały nawóz do sadzonek cebuli, ogórków, pomidorów i papryki
Dodaj do nasion trawy i rozsyp w ogrodzie. Trawnik będzie cudownie rosnąć