Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Czarna plamistość róż to poważna choroba. Tak uratujesz rośliny
Paulina Korzec
Paulina Korzec 08.06.2024 15:15

Czarna plamistość róż to poważna choroba. Tak uratujesz rośliny

Czarna plamistość róż
Fot. YouTube/Fraser Valley Rose Farm

Róże to jedne z najchętniej uprawianych w ogrodach roślin ozdobnych. Są dość odporne na warunki atmosferyczne, występują w wielu różnych odmianach, a przede wszystkim pięknie kwitną. Niestety amatorzy róż w ogrodach muszą być przygotowani na walkę z ich chorobami.

Róże są atrakcyjne nie tylko dla nas, ale także dla szkodników i drobnoustrojów chorobotwórczych. Mszyce, nimułka różana czy mączniak prawdziwy to jedne z wielu zagrożeń dla naszych krzewów. Często padają one także ofiarą czarnej plamistości. Jak z nią walczyć?

Objawy i skutki czarnej plamistości róż

Czarna plamistość róż, z łac. Diplocarpon rosae, to częsta przypadłość tych ozdobnych krzewów, za którą odpowiadają grzyby. Jak sama nazwa wskazuje, choroba ta objawia się ciemnymi plamkami, które pojawiają się na liściach róży najczęściej w maju oraz w czerwcu.

Czarne plamki sygnalizujące chorobę to w rzeczywistości zmiany martwicze, które szybko się rozprzestrzeniają, doprowadzając do opadania liści. Na skutek czarnej plamistości róża wypuszcza coraz słabsze pędy, w końcu przestaje kwitnąć i obumiera.

Jeśli więc zauważymy ciemne przebarwienia na liściach róży, nie ma co czekać. Nie musimy przy tym uciekać się do chemicznych oprysków. Możemy uratować nasze krzewy za pomocą domowych środków.

Tym zwalczyszcz czarną plamistość róż

Do rozwoju czarnej plamistości dochodzi najczęściej w konsekwencji niedostatecznej cyrkulacji powietrza. Dbajmy o nasze krzaczki, zapewniając im odpowiednio dużo miejsca i usuwając chwasty. Kiedy jednak ciemne plamki już pojawią się na liściach, przygotujmy domowy oprysk na czarną plamistość róż.

Pierwszy produkt, który możemy do tego wykorzystać, to soda oczyszczona. Wystarczy tylko dodać ćwierć łyżeczki tego proszku do litra wody. Mieszankę umieszczamy w pojemniku ze spryskiwaczem i rozpylamy na krzewy.

Opryski na czarną plamistość należy przeprowadzać regularnie i być konsekwentnym. Pojedynczy zabieg nie wystarczy, by wyeliminować patogeny. Trzeba go stosować przez dwa tygodnie, w dwudniowych odstępach czasu.

Drożdże na czarną plamistość

Drugi przepis na domowy oprysk na czarną plamistość bazuje na wykorzystaniu drożdży piekarskich, które eliminują inne grzyby. Opakowanie drożdży łączymy z pół litra wody, a żeby zwiększyć lepkość preparatu, dodajemy także łyżkę mydła w płynie. Całość mieszamy i przelewamy do butelki z atomizerem.

Ten oprysk również należy powtarzać kilkukrotnie w ciągu miesiąca. Dodatkowo warto zapobiegać rozprzestrzenianiu się tej uciążliwej choroby roślin, sukcesywnie podcinając krzew i usuwając zarażone pędy. Konsekwentne działanie i wzmożona troska o krzewy pomoże uratować nasze róże.z

Zobacz także: