Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Posadź w ogrodzie. Pięknie kwitnie i maskuje puste miejsca
Paulina Korzec
Paulina Korzec 08.06.2024 13:38

Posadź w ogrodzie. Pięknie kwitnie i maskuje puste miejsca

Tojeść rozesłana
Fot. Shutter/ajisai13

W każdym ogrodzie znajdują się miejsca, w których nie założymy trawnika. Do wypełnienia takich przestrzeni warto wykorzystać uniwersalne rośliny okrywowe, które pięknie się rozrastają i mają małe wymagania pielęgnacyjne.

Do tego typu bylin polecanych do ogrodu należy tojeść rozesłana, która nie tylko tworzy efektowną, zwartą darń, ale również pięknie kwitnie. Jak ją uprawiać?

Uniwersalna bylina do ogrodu

Tradycyjnym sposobem na wypełnienie pustych przestrzeni w ogrodzie jest wysianie trawnika, ale nie wszędzie się on przyjmie. Na nierównym, podmokłym czy zacienionym terenie lepiej sprawdzą się rośliny okrywowe, które porastają podłoże, tworząc zwarty, roślinny dywan pełen płożących się pędów.

Należąca do roślin okrywowych tojeść rozesłana to pierwiosnkowata bylina wieloletnia. Jej cechą charakterystyczną są pędy porośnięte okrągłymi listkami, układające się w efektowne kobierce i zwieszające się girlandy.

Roślina jest niewysoka, ale jej płożące się odnogi mogą osiągać nawet ponad pół metra. W miesiącach letnich tojeść rozesłana kwitnie, pokrywając się drobnymi, żółtymi kwiatkami, pięknie zdobiącymi ogród.

Tojeść rozesłana
Fot. Canva/Mkovalevskaya

Jakie stanowisko dla tojeści?

Tojeść uznawana jest za roślinę bardzo odporną i łatwą w uprawie. Poradzi sobie niemal na każdym stanowisku. Więcej słońca wymaga zimozielona odmiana Aureua słynąca z kształtnych, żółctych liści, natomiast na stanowiska zacienione i półcieniste warto wybrać tojeść Goldilocks, którą zdobią żółte kwiaty.

Z racji swojego górskiego pochodzenia - wywodzi się z Kaukazu - jest dość odporna na niskie temperatury i znakomicie sprawdzi się jako wypełnienie do skalniaka czy wokół oczka wodnego.

Ponieważ pięknie się zwiesza, można ją sadzić na wyżej położonych grządkach, przy schodach i barierkach, a także w pojemnikach np. na tarasie. Doskonale wypełni także przestrzeń pod drzewami czy wyższymi krzewami.

Pielęgnacja tojeści rozesłanej

Ze względu na swoją wysoką odporność na czynniki atmosferyczne, szkodniki i choroby, tojeść rozesłana nie nastręcza większych trudności w uprawie.

Jedna rzecz, o której należy bezwzględnie pamiętać w uprawie tej byliny, jest regularne podlewanie. Chociaż wytrzymała roślina przetrzyma suszę, to warto zadbać, by jej podłoże pozostawało wilgotne, w czym pomóc może ściółkowanie gleby.

Aby wzmocnić roślinę, możemy użyźnić glebę kompostem lub nawozem wieloskładnikowym. Z reguły jednak tojeść nie potrzebuje nawożenia. Wręcz przeciwnie, zwykle szybko się rozrasta i może zagłuszać inne rośliny w ogrodzie, dlatego należy pamiętać o regularnym przycinaniu jej pędów.

Zobacz także:

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10