Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Mieszam z ziemią w doniczce. Skrzydłokwiat kwitnie przez cały rok
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 07.06.2024 14:25

Mieszam z ziemią w doniczce. Skrzydłokwiat kwitnie przez cały rok

skrzydłokwiat
Fot. Shutter/Alsu Kanyusheva

Twój skrzydłokwiat od dłuższego czasu nie wypuszcza nowych kwiatów, a liście tracą wigor? To znak, że niewłaściwie o niego dbasz. Skrzydłokwiat jest rośliną, która wymaga twojej uwagi. Wystarczy jeden błąd w pielęgnacji, a szybko go zniszczysz.

Moje skrzydłokwiaty kwitną przez cały rok. Kluczem jest odpowiednie stanowisko, podlewanie i nawóz. Nie stosuję żadnych, gotowych odżywek. Mieszam z ziemią kuchenny odpad. Skrzydłokwiat go uwielbia. Najważniejsze są jednak odpowiednie proporcje.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiat jest piękną rośliną ozdobną. W zależności od gatunku ma małe i cienkie lub szerokie i duże liście. Zawsze jednak wypuszcza takie same, białe kwiaty. Są również bardzo delikatne, dlatego też musimy poświęcić im nieco więcej uwagi.

Te niezwykle urokliwe kwiaty doniczkowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Inaczej nie zakwitną, a liście staną się słabe i wiotkie. Największym błędem jest nadmierne podlewanie. Skrzydłokwiat lubi zraszanie i lekką, wilgotną glebę. Jeśli jednak go przelejesz, liście momentalnie stają się żółte i wiotkie, a korzenie zaczynają gnić.

Skrzydłokwiaty w domu podlewam wyłącznie wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest zupełnie sucha. Przed podlaniem sprawdzam również niższe warstwy gleby przy pomocy wykałaczki do szaszłyków. Gdy jest wilgotna, wstrzymuję się z podlaniem kilka dni. To najlepszy sposób, by zapobiec przelaniu i powstaniu choroby grzybowej.

Skrzydłokwiat nie kwitnie, gdy nie ma wystarczającej dawki promieni słonecznych. Roślina lubi rozproszone światło. Jeśli twój skrzydłokwiat stoi w cieniu, nigdy nie zakwitnie. Do wytwarzania pąków kwiatowych niezbędna jest także odpowiednia suplementacja.

skrzydłokwiat.jpg
Fot. Canva/Vladimir1965

 

Tak wzmocnisz skrzydłokwiat i pobudzisz do wytwarzania nowych pąków

Do przygotowania odżywki do skrzydłokwiatu potrzebuję fusów po kawie. Fusy dokładnie suszę. Mokry produkt wsypany do doniczki może zacząć pleśnieć i przyczyni się do rozwoju grzybów. Skrzydłokwiat zakażony grzybem szybko zmarnieje.

Gdy fusy wyschną, wybieram wierzchnią warstwę ziemi z doniczki, około 2-3 cm. Ziemię odmierzam łyżką i przesypuję do pojemnika. Na każde 5 łyżek ziemi dodaję łyżkę fusów po kawie.

Całość mieszam i wsypuję do doniczki. Dzięki temu mam pewność, że skrzydłokwiat otrzyma dokładnie tyle substancji odżywczych, ile potrzebuje. Nie polecam sypania fusów do doniczki „na oko”. Pamiętaj, że zbyt duże dawki nawozów także niszczą rośliny.

Fusy po kawie nie tylko do skrzydłokwiatu. Tak je wykorzystasz

Fusy po kawie są bogatym źródłem azotu, potasu i fosforu. Azot odpowiedzialny jest prawidłowy rozwój i kolor zielonych partii roślin. Fosfor odpowiada za kwitnienie i ukorzenianie, a potas wzmacnia odporność. 

Fusy po kawie dodatkowo zakwaszają glebę, co skrzydłokwiat bardzo lubi. Wysuszone fusy możemy stosować również pod inne rośliny kwasolubne, np. borówkę amerykańską, azalie, hortensje, rododendrony, czy też magnolie i wrzosy.

W przypadku roślin ogrodowych wystarczy rozsypać pod rośliną niewielką ilość fusów i delikatnie podlać. Będą zdrowe i piękne przez cały sezon.

fusy po kawie.jpg
Fot. Canva/DGL Images

Zobacz także: