Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Czujesz ten zapach? Lepiej się nie kąp. Oznacza, że woda jest skażona
Kamil Świętek
Kamil Świętek 15.09.2023 14:51

Czujesz ten zapach? Lepiej się nie kąp. Oznacza, że woda jest skażona

Skażona woda
Shutter/ad-foto

Od momentu podania do mediów informacji o wykryciu w podkarpackich wodociągach legionelli, coraz więcej osób obawia się o swoje zdrowie. Czy słusznie? Ostrożności nigdy za wiele, ale nie ma powodów do paniki.

Sytuacja skażonej wody wydaje się pod kontrolą. Nie mniej jednak nie należy bagatelizować jakiegokolwiek komunikatu o wykryciu bakterii legionelli w wodzie z Waszego regionu. Dlatego też w tym artykule przedstawimy Wam, w jaki sposób wykryć, czy woda w Waszym domu nie jest skażona.

Do czego prowadzi skażona woda?

Skażona woda definitywnie nie powinna być spożywana. Zauważa się, że bakteria legionelli może przenikać do organizmu ludzkiego również przez wdychanie pary wodnej na przykład pod prysznicem.

Zakażenie się skażoną wodą może prowadzić do zapalenia opon mózgowych, zapalenia płuc, czy wysokiej gorączki Pontiac. Objawami zatrucia skażoną wodą mogę być również kaszel, czy problemy z oddychaniem, a także ból w klatce piersiowej i ogólne pogorszenie samopoczucia.

Czy jednak skażona woda może zostać wykryta przez jej odbiorców? Okazuje się, że tak. Sanepid alarmuje, że źródłem chorobotwórczych patogenów mogą być nie tylko wodociągi, ale również urządzenia nawilżające powietrze, a także wodne układy grzewcze.

Skażona woda - co robić.jpg
Canva/torwai, Getty Images

Czy skażona woda dotarła do Twojego domu?

Jeśli chcesz wiedzieć, czy skażona woda dodarła do Twojego domu, zdaj się na swoje zmysły. Pamiętaj, że woda nie powinna mieć żadnego smaku, ani zapachu. Jeśli wyczujesz, że woda płynąca z kranu ma dziwne zabarwienie, smak, czy zapach, możliwe, że jest ona skażona.

Skażona woda najczęściej objawia się nieprzyjemnym zapachem wody. Jeśli go poczujesz, należy natychmiast skontaktować się z jednostką wodociągów, odpowiadającą za stan wody w Twojej okolicy.

Pamiętaj, że bakterie legionelli giną w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, więc jeśli przegotujesz skażoną wodę, będzie ona zdatna do spożycia.

Skażona woda, a prysznic

Jeśli jednak wyczujesz, że skażona woda popłynęła z Twojego prysznica, zaniechaj brania kąpieli. Nie ryzykuj zakażenia legionellą. Zamiast tego, lepiej odkręć wodę pod prysznicem oraz w kranach na kilka minut.

Wykonuj takie proces raz w miesiącu, a będziesz miał pewność, że bakterie legionelli nie rozwinęły się w przestanej, skażonej wodzie. Drodzy Czytelnicy, biorąc pod uwagę aktualną sytuację, miejcie na uwadze własne bezpieczeństwo. Profilaktyka może Was ochronić przed zatruciem skażona wodą.

Skażona woda.jpg
Canva/golfcphoto, Getty Images