Czy w domu można trzymać urnę z prochami bliskiego?
Kremacja jest coraz częściej wybieraną formą pochówku. Odchodzimy od pogrzebów tradycyjnych, które są znacznie trudniejsze emocjonalnie od tych z urną. Jednak czy po śmierci bliskiej osoby, możemy jej prochy trzymać w domu?
Do niedawna kościół Katolicki jasno określał, że prochy należ przechowywać na cmentarzu lub w miejscu świętym. Jednak coś się zmieniło w tej kwestii. Jak teraz wygląda sytuacja i co na ten temat mówi polskie prawo?
Coraz częściej wybieramy pochówek z urną
Czasem na filmach przewijają się sceny, na których rozsypuje się prochy w miejscu, w którym dana osoba sobie tego życzyła przed śmiercią. W Polsce nie stosujemy tej praktyki z kilku powodów.
Przede wszystkim bardzo długo kościół Katolicki zabraniał takiej praktyki. Urny nie należało trzymać w domu. Niedozwolone było również tworzenie biżuterii, czy innych pamiątek z prochów. Długo urnę mogliśmy trzymać jedynie na cmentarzu lub w świętym miejscu. Jednak niedawno Watykan zmienił zdanie w tej sprawie.
Coraz częściej wybieramy kremację zamiast tradycyjnego pochówku z urną. Takie rozwiązanie jest dla bliskich łatwiejsze. Jednak co w zgodzie z Kościołem i z polskim prawem możemy zrobić z prochami?
Czy urnę możemy trzymać w domu?
Niektórzy chcą urnę z prochami bliskiej osoby postawić w specjalnym miejscu w domu. Istnieją też inne formy przechowywania prochów, które mają pozwolić bliskim zatrzymać jakąś część osoby zmarłej. Kościół Katolicki do niedawna zabraniał takich praktyk. Jednak w zeszłym roku coś się zmieniło.
- Niewielka część skremowanych prochów zmarłej osoby może być przechowywana w miejscu, które było jej bliskie, a nie w kościele czy na cmentarzu - w grudniu Watykan wydał oświadczenie.
Kościół przyzwolił na zachowanie niewielkiej ilości prochów bliskim osobom. Jednak czy to oznacza, że od teraz możemy urnę trzymać w domu? Zanim się na to zdecydujemy, warto dowiedzieć się, co na ten temat mówi prawo.
Co mówi polskie prawo o trzymaniu w domu urny?
Watykan zmienił zdanie na temat trzymania w domu urny, jednak to nie oznacza, że od teraz możemy postawić ją w domu. Zgodnie z polskim prawem prochy zmarłych przechowuje się jedynie na cmentarzu.
Sanepid orzekł, że w odróżnieniu od ciała zmarłego, prochy nie stanowią zagrożenia. Mimo to ustawa z 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych jasno określa, że urny nie możemy trzymać w domu.
Zobacz także:
- Wiosenne palenie liści i gałęzi. Co za to grozi?
- Poszła po sadzonki. Teraz ją mogą posadzić. Została nagrana
- Mój wielkanocny kaktus kwitnie co roku. Robię jedną rzecz