Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zastąpi tonę obornika. Zrobisz w minutę z tego co masz pod ręką
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 18.02.2024 17:10

Zastąpi tonę obornika. Zrobisz w minutę z tego co masz pod ręką

odżywka do roślin
YouTube / Дом, Сад, Огород PROGRESS WAY

Przygotowałeś obornik na ten sezon? Niestety czasem nie mamy dostępu do obornika i w takiej sytuacji musimy radzić sobie innymi nawozami. Jest jeden prosty sposób na zastąpienie go. Podpowiemy, jak przygotować idealną odżywkę do roślin.

Obornik jest idealnym nawozem, ponieważ zawiera wszystkie niezbędne dla roślin składniki. To jednak nie oznacza, że nic nie może go zastąpić. Zrób naszą mieszankę i szykuj się na obfite plony w tym roku.

Czym zastąpić obornik?

Jeśli nie mamy zwierząt gospodarczych ciężko przygotować obornik, który sprawdzi się idealnie pod uprawy. W takiej sytuacji musimy radzić sobie w inny sposób. Jeśli nie chcesz używać sklepowych mieszanek, idealny nawóz możesz przygotować w domu.

Po zimie, zanim zaczniemy sadzić rośliny, musimy odpowiednio przygotować glebę. Dzięki temu zapewnimy naszym uprawom odpowiednie warunki do wzrostu. Jaka mieszanka sprawdzi się najlepiej?

W sklepach znajdziemy różne preparaty, które mają przyspieszyć wzrost i odżywić glebę. Jednak często są one drogie. Podpowiem, jak przygotować idealny nawóz do roślin ze składników, które zwykle mamy w domu.

odżywka do roślin
YouTube / Дом, Сад, Огород PROGRESS WAY

Tym możesz zastąpić obornik

Obornik to nie jedyna możliwość. Samodzielnie w domu możemy zrobić idealny preparat, który dostarczy roślinom niezbędne składniki odżywcze. Przyda się do tego ryż, kurkuma, sól morska i jeden nietypowy składnik.

Trzy garści ryżu przesypujemy do słoika, dodajemy łyżeczkę kurkumy, ½ łyżeczki soli morskiej, a na koniec dodajemy garść orzechów włoskich. Całość zalewamy 2 litrami wody, dokładnie mieszamy, a następnie blendujemy. Jak stosować tak przygotowaną odżywkę do roślin?

Idealny zamiennik obornika

Mieszankę po zblendowaniu przecedzamy przez sitko. W odżywce znajdują się wszystkie niezbędne dla roślin składniki. Zanim zaczniemy siać, warto podlać nawozem glebę i dać jej trochę czasu.

Składniki zawarte w odżywce spokojnie zastąpią obornik. Jeśli go nie przygotowałeś lub zwyczajnie nie masz do niego dostępu, wypróbuj naszą mieszankę. Potrafi zdziałać cuda. 

odżywka do roślin
YouTube / Дом, Сад, Огород PROGRESS WAY

Zdjęcia pochodzą z kanału „YouTube / Дом, Сад, Огород PROGRESS WAY” na YouTube.

Zobacz także: