Dodaj jedną łyżeczkę do doniczki. Rośliny błyskawicznie wypuszczą nowe kwiaty
Kwiaty doniczkowe to piękna, żywa dekoracja naszego domu. Czasami zdarza się, że nie chcą kwitnąć. Warto rozeznać się, co jest tego powodem. Mogą to być korzenie albo zła ziemia, albo nieodpowiednie miejsce. W dzisiejszym artykule powiemy, jak pomóc naszej roślinie domowym sposobem, aby pięknie kwitła.
Dlaczego kwiaty doniczkowe nie kwitną?
Problem z kwitnięciem roślin doniczkowych może wynikać z między innymi z tego, że mają słabe korzenie. Jeśli tak się dzieje, proces pobierania składników odżywczych i wody może zostać znacząco utrudniony. A jak wiemy, rośliny potrzebują wyżej wspomnianych rzeczy, aby zdrowo rosnąć i pięknie kwitnąć.
Inny powodem, który może powodować problem z kwitnięciem rośliny to złe miejsce. Rośliny potrzebują dostępu do światła. Jeśli jakaś roślina doniczkowa stoi w zbyt długo w zaciemnionym miejscu, przestaw ją koniecznie w bardziej naświetlone miejsce. Sprawdź uprzednio, jakiego rodzaju światło preferuje. To bardzo ważne, gdyż zbyt duża ilość światła może doprowadzić do poparzenia liści.
Warto również przesadzić roślinę dobierając do niej odpowiednią ziemię. Nie zapomnij stosować się do zaleceń związanych z pielęgnacją poszczególnych gatunków kwiatów.
Skrobia ziemniaczana jako naturalny nawóz do roślin doniczkowych
Rośliny doniczkowe, aby zdrowo rosły przede wszystkim potrzebują fosforu, wapnia i potasu. Składniki te można znaleźć w skrobi ziemniaczanej. Dlatego można stosować ją jako naturalny nawóz do naszych kwiatów doniczkowych.
Potrzebujemy tylko jednej łyżeczki. Uprzednio jednak musimy usunąć dwa centymetry wierzchniej ziemi. Jak już to zrobimy, możemy wsypać skrobię ziemniaczaną do doniczki. Następnie wszystko zasypujemy świeżą ziemią. Regularnie stosowanie tego nawozu powinno zaowocować pięknymi kwiatami u naszych roślin.
Pamiętajcie, aby ziemia była zawsze świeża! Inaczej możecie pojawić się pleśń w doniczce.
Inne domowe nawozy
Poza skrobią ziemniaczaną możecie stosować także:
- Zielona herbata - roztwór z zielonej herbaty to cenne źródło antyoksydantów. Dzięki niej wzmocnimy naszą roślinę, a także odżywimy glebę,
- Napar z szałwii lub mięty - działa antybakteryjnie,
- Zwietrzałe piwo - rozcieńczone, zwietrzałe piwo pomoże uzupełnić niedobory witaminy B oraz węglowodanów, a także wzmocni naszą roślinę doniczkową. Piwo idealnie nadaje się do podlewania storczyków.
- Popiół drzewny - dzięki niemu dostarczymy roślinie wapnia i potasu. Zanim zostanie wsypany do doniczki, trzeba wymieszać go z ziemią. Potrafi zmienić odczyt gleby na zasadowy, a do tego odstraszy mszyce.