Poznań
pixabay.com/6815560 (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 9 Stycznia 2021

Dofinansowanie do rozwiązań ogrodowych, Poznań pomoże

Jak podaje strona internetowa miasta Poznań, ruszył program, który zakłada dofinansowanie zielonych dachów i ogrodów wertykalnych. Wszystkim zajmują się radni i urzędnicy, wypracowując jak najlepsze rozwiązania. Jeśli jesteś mieszkańcem stolicy Wielkopolski i posiadasz dom, jest to dla Ciebie znakomita informacja!

Chyba każdy, kto kiedykolwiek widział zielony dach czy ogród wertykalny, zachwycił się ich widokiem. Są to rozwiązania nowoczesne, ale i ekologiczne! Do tanich jednak nie należą, dlatego niewielu jest w stanie pozwolić sobie na taką ekstrawagancję.

Nie wszystko jednak stracone. Jedno z polskich miast powołało grupę urzędników, którzy pracują nad programem dofinansowującym te wspaniałe systemy!

Poznań dofinansuje zielone dachy i ogrody wertykalne

Poznań jest miastem, który przygotowuje program dla mieszkańców, chcących zaaranżować w swoim budynku nietypowe ogrodnicze rozwiązania. Pod koniec zeszłego roku powołano zespół, w skład którego weszli urzędnicy, radni i społecznicy, którzy wspólnie wypracowują warunki dofinansowania.

- Wszystkie podjęte działania mają na celu promocję zielonych ścian zewnętrznych i dachów. Zależy nam, aby powstawały one zarówno na już istniejących, jak i projektowanych budynkach – wyjaśnił Przemysław Surdyk, zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP.

Nietypowe ogłoszenie, zaoferowali dom na wsi na darmo. Wystarczy spełnić dwa warunkiNietypowe ogłoszenie, zaoferowali dom na wsi na darmo. Wystarczy spełnić dwa warunkiCzytaj dalej

Program powstał z myślą o ekologicznych rozwiązaniach związanych ze zmianami klimatycznymi. Ogrody wertykalne i zielone dachy pozytywnie wpływają na powietrze, którym oddychamy, a na dodatek przyczyniają się poprawienia izolacji termicznej domów. Zatrzymują również deszczówkę w podłożu, dzięki czemu nie dochodzi do jej gwałtownego odpływania do kanalizacji.

Inne zalety takich rozwiązań to chociażby redukowanie miejskiego hałasu, dochodzącego do naszych mieszkań i zapewnienie schronienia różnym gatunkom zwierząt, takim jak motyle czy ptaki.

Zielony dachy i ogrody wertykalne - piękne i ekologiczne rozwiązanie

Zielony dach zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Dobrze sprawdza się zarówno na osiedlach mieszkaniowych, jak i na domkach jednorodzinnych, niezależnie od tego, czy dach jest płaski, czy stromy. Można posłużyć się całą gamą roślin - w grę wchodzą byliny, trawy, krzewy, a nawet drzewa.

Ogród wertykalny to znakomite rozwiązanie w dobrze doświetlonych mieszkaniach, a co najważniejsze - możemy wykonać go samodzielnie. Jest on po prostu pionową instalacją wykonaną z przeróżnych roślin i mchu. Ogromnym plusem takiej zielonej ściany jest jej zdolność filtrowania powietrza, co wpływa na nasz zwiększony komfort przebywania w czterech ścianach.

Źródło: poznan.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News