DomekIOgrodek.pl
Poznań

pixabay.com/6815560 (CC0 Domena publiczna)

Dofinansowanie do rozwiązań ogrodowych, Poznań pomoże

9 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Jak podaje strona internetowa miasta Poznań, ruszył program, który zakłada dofinansowanie zielonych dachów i ogrodów wertykalnych. Wszystkim zajmują się radni i urzędnicy, wypracowując jak najlepsze rozwiązania. Jeśli jesteś mieszkańc

Chyba każdy, kto kiedykolwiek widział zielony dach czy ogród wertykalny, zachwycił się ich widokiem. Są to rozwiązania nowoczesne, ale i ekologiczne! Do tanich jednak nie należą, dlatego niewielu jest w stanie pozwolić sobie na taką ekstrawagancję.

Nie wszystko jednak stracone. Jedno z polskich miast powołało grupę urzędników, którzy pracują nad programem dofinansowującym te wspaniałe systemy!

Poznań dofinansuje zielone dachy i ogrody wertykalne

Poznań jest miastem, który przygotowuje program dla mieszkańców, chcących zaaranżować w swoim budynku nietypowe ogrodnicze rozwiązania. Pod koniec zeszłego roku powołano zespół, w skład którego weszli urzędnicy, radni i społecznicy, którzy wspólnie wypracowują warunki dofinansowania.

- Wszystkie podjęte działania mają na celu promocję zielonych ścian zewnętrznych i dachów. Zależy nam, aby powstawały one zarówno na już istniejących, jak i projektowanych budynkach – wyjaśnił Przemysław Surdyk, zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska UMP.

Program powstał z myślą o ekologicznych rozwiązaniach związanych ze zmianami klimatycznymi. Ogrody wertykalne i zielone dachy pozytywnie wpływają na powietrze, którym oddychamy, a na dodatek przyczyniają się poprawienia izolacji termicznej domów. Zatrzymują również deszczówkę w podłożu, dzięki czemu nie dochodzi do jej gwałtownego odpływania do kanalizacji. 

Inne zalety takich rozwiązań to chociażby redukowanie miejskiego hałasu, dochodzącego do naszych mieszkań i zapewnienie schronienia różnym gatunkom zwierząt, takim jak motyle czy ptaki.

Zielony dachy i ogrody wertykalne - piękne i ekologiczne rozwiązanie

Zielony dach zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Dobrze sprawdza się zarówno na osiedlach mieszkaniowych, jak i na domkach jednorodzinnych, niezależnie od tego, czy dach jest płaski, czy stromy. Można posłużyć się całą gamą roślin - w grę wchodzą byliny, trawy, krzewy, a nawet drzewa.

Ogród wertykalny to znakomite rozwiązanie w dobrze doświetlonych mieszkaniach, a co najważniejsze - możemy wykonać go samodzielnie. Jest on po prostu pionową instalacją wykonaną z przeróżnych roślin i mchu. Ogromnym plusem takiej zielonej ściany jest jej zdolność filtrowania powietrza, co wpływa na nasz zwiększony komfort przebywania w czterech ścianach.

Źródło: poznan.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Nowy, zaskakujący trend na rynku nieruchomości. Chodzi o domy jednorodzinne

  • Niezwykle luksusowa willa Beaty Pawlikowskiej

  • Domowy sposób na czyszczenie piekarnika. Nic prostszego

Podobne artykuły

Małe mieszkanie

Architektura

Jak urządzić małe mieszkanie – porady, zasady oraz dobór mebli

Czytaj więcej >
Impregnat do betonu

Architektura

Impregnat do betonu – charakterystyka, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
Płytki

Architektura

Impregnat do fug – cechy charakterystyczne, mocne strony, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
kolory

Architektura

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – porady

Czytaj więcej >
Blat kuchenny

Architektura

Jaki kamień wybrać na blat kuchenny – charakterystyka, rodzaje, zabiegi pielęgnacyjne oraz mocne i słabe strony blatów kuchennych

Czytaj więcej >
Wygłuszanie sufitu

Architektura

Jak wygłuszyć sufit – cechy charakterystyczne oraz dostępne rozwiązania

Czytaj więcej >