DomekIOgrodek.pl
Drzewo

pixabay.com/Laura_Kuhn (CC0 Domena publiczna)

Domki na drzewach - genialny polski projekt

14 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Domek na drzewie to marzenie z dzieciństwa chyba każdego z nas. Jak się okazuje, takie konstrukcje powstają już w Polsce, a na dodatek można w nich normalnie mieszkać! Wykorzystywane są zwykle w celach letniskowych. Prezentują się po prostu genialnie!

W programie „Pomysł na dom” możemy oglądać niesamowite rozwiązania architektoniczne i świetne, nietypowe podejście do budowy i aranżowania budynków mieszkalnych. W jednym z odcinków ekipa odwiedziła znajdujące się na Lubelszczyźnie... domki an drzewie!

Pośród ciszy, spokoju i zielonych lasów i łąk, w Siedlisku Sobibór, na granicy ukraińsko-białoruskiej, kryją się prawdziwe cuda architektoniczne.

Domki na drzewie - genialne rozwiązanie

Dużym ułatwieniem w postawieniu domku na drzewie jest to, że konstrukcję do 35 metrów kwadratowych można budować na zgłoszenie, co oznacza, że nie musimy mieć pozwolenia na budowę. Te urocze konstrukcje mogą stać bezpośrednio na gruncie lub na palach, co sprawia, że mieszkamy praktycznie wśród drzew. Wykonane są z drewna, ocieplane wełną mineralną, należy też je odpowiednio zabezpieczyć przed gryzoniami.

Wykonanie domku na drzewie przez wyspecjalizowaną firmę trwa do kilku miesięcy, po czym jest on przewieziony w dwóch częściach w dowolne miejsce w Polsce. Montaż całej konstrukcji pośród drzew trwa około 12 godzin. Cena za domek w stanie deweloperskim zaczyna się od 80 tysięcy złotych. Ten, który omawiamy  artykule, kosztował około 150 tysięcy złotych.

Domki na drzewie - da się tam normalnie mieszkać?

To, co jest niezwykłe to fakt, że domki są całoroczne! Zimą ogrzewa się je elektrycznie. Są malutkie, jednak znajduje się tam wszystko, czego trzeba do wygodnego mieszkania. W domku na drzewie mogą zamieszkać maksymalnie cztery osoby.

Aby czuć prawdziwy klimat życia pośród drzew, zastosowane są liczne przeszklenia - wyobraźcie sobie te widoki! Od wejścia widzimy wygodny salon z kanapą i stolikiem, małą jadalnię i aneks kuchenny. Znajduje się tu także całkiem spora łazienka.

Sypialnie są dwie - z jednej roztacza się cudowny widok z okna. Druga jest na piętrze, na które trzeba się dostać po drabince. Jest znacznie mniejsza i niewysoka, dlatego najlepiej nada się dla dzieci, które będą miały gigantyczną frajdę.

Domki na drzewie - jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?

Plusem domków na drzewie jest na pewno to, że są przyjazne dla środowiska - znakomicie wkomponowują się w przestrzeń i mu nie szkodzą. Kwestia ceny również może przekonać do kupna, ponieważ finalnie cały koszt często wynosi mniej, niż przy budowie zwykłego domku.

Taka konstrukcja jest jednak wymagająca w utrzymaniu - należy ją specjalnie impregnować i zapobiegać rozwojowi pleśni i grzybów. Gdy wiatr jest silny, konstrukcja może się nieco bujać. Minusem jest też kwestia temperatury - domki na drzewie szybko się nagrzewają, ale równie szybko tracą ciepło.

Źródło: wideo.wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek

  • Marcin Tyszka ma w domu dżunglę. To aż 2 tys. roślin

  • Banalne triki na błyskawiczne wysuszenie prania

  • Musisz robić jedną dziwną rzecz, aby twoje kwiaty szybciej urosły

undefinedundefined

Podobne artykuły

Małe mieszkanie

Architektura

Jak urządzić małe mieszkanie – porady, zasady oraz dobór mebli

Czytaj więcej >
Impregnat do betonu

Architektura

Impregnat do betonu – charakterystyka, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
Płytki

Architektura

Impregnat do fug – cechy charakterystyczne, mocne strony, rodzaje oraz prawidłowy sposób nakładania preparatu

Czytaj więcej >
kolory

Architektura

Jak łączyć ciepłe i zimne kolory – porady

Czytaj więcej >
Blat kuchenny

Architektura

Jaki kamień wybrać na blat kuchenny – charakterystyka, rodzaje, zabiegi pielęgnacyjne oraz mocne i słabe strony blatów kuchennych

Czytaj więcej >
Wygłuszanie sufitu

Architektura

Jak wygłuszyć sufit – cechy charakterystyczne oraz dostępne rozwiązania

Czytaj więcej >