Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Domowa odżywka do hibiskusa. Pięknie zakwitnie
Paulina Korzec
Paulina Korzec 19.06.2024 14:51

Domowa odżywka do hibiskusa. Pięknie zakwitnie

Hibiskus
Fot. Canva/Jupiterimages

Kwitnące krzewy to wspaniała ozdoba ogrodu. Oprócz tradycyjnych róż i krzewuszek czy często spotykanych rododendronów oraz hortensji, chętnie sięgamy także po nieco bardziej egzotyczne gatunki, czego przykładem jest zyskujący na popularności hibiskus ogrodowy.

Zwany również ketmią oraz różą chińską, wywodzi się z terenów dalekiej Azji, ale porasta również egzotyczne wyspy - Hawaje, Fidżi czy Mauritius. Z tego względu posiada dość specyficzne wymagania. Potrzebują między innymi nawożenia. Prezentujemy prosty przepis na domową odżywkę do uprawy hibiskusa w ogrodzie.

Jak uprawiać hibiskus?

Tropikalny rodowód hibiskusa stawia przed ogrodnikami pragnącymi cieszyć się widokiem jego przepięknych kwiatów niemałe wymagania. Krzewy te potrzebują dużo ciepła i wilgoci, preferują lekkie i przepuszczalne podłoże. Źle znoszą suszę, warto je także chronić przed przymrozkami, np. stosując osłony z włókniny.

Hibiskus wymaga regularnego, choć nie nadmiernego podlewania. Należy go także przycinać w okresie wiosennym, by stymulować rozrost młodych pędów.

Nieodzownym elementem pielęgnacji hibiskusa jest nawożenie. Dostarczając roślinie cenne substancje odżywcze, pobudzimy ją do obfitego kwitnienia. Jak stosować nawóz do hibiskusa i z czego przygotować domową odżywkę?

Nawożenie hibiskusa. Co należy wiedzieć?

W nawożeniu hibiskusa bardzo ważne jest przestrzeganie terminów. Odżywkę podajemy w okresie wiosenno-letnim, czyli w czasie intensywnego wzrostu. Nie podajemy nawozu zimą i jesienią, gdy roślina jest “uśpiona”. Poza okresem wegetacji nadmiar nawozu może doprowadzić do poparzenia korzeni.

To samo grozi roślinie, jeśli zastosujemy zbyt dużą ilość nawozu lub będziemy go stosować za często. Hibiskus w donicy z dobrym drenażem może być nawożony raz na miesiąc, natomiast roślinę w ogrodzie odżywiamy kilka razy w roku.

Przepis na nawóz do hibiskusa

Czym nawozić hibiskus? Najlepiej sprawdzą się tu preparaty bogate w fosfor, który wspomaga kwitnienie. Wysoką zawartością tego pierwiastka, a dodatkowo także potasu, magnezu i wapnia, charakteryzują się skórki od banana, z których przygotujemy domowy nawóz do hibiskusa.

Obierki od banana, czyste i rozdrobnione, zalewamy litrem ciepłej wody. Po upływie doby wyciąg ze skórek odcedzamy i łączymy z wodą w stosunku 1 do 1. Płynny nawóz jest gotowy do podlewania hibiskusa.

Ze skórek od bananów przygotujemy również gnojówkę oraz sproszkowany nawóz, które także przydają się w uprawie roślin ozdobnych i warzyw w ogrodzie.

Zobacz także: