Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Doświetlasz rozsady pomidora? Wiele osób popełnia poważne błędy
Kamil Świętek
Kamil Świętek 09.02.2024 09:42

Doświetlasz rozsady pomidora? Wiele osób popełnia poważne błędy

Rozsady pomidora
YouTube/infouprawa

Uprawiacie pomidory w waszych przydomowych ogrodach? Jeśli tak to ten materiał z pewnością was zainteresuje. Każdy z nas chciałby mieć przecież silne, odporne na warunki atmosferyczne sadzonki, które doskonale odnajdą się po wsadzeniu do ziemi.

Tymczasem ich wyhodowanie wcale nie jest takie proste, jeśli nie wykorzystujecie doświetlania rozsady pomidora. Czym jest ta przedziwna technika? W tym artykule zdradzimy wam sekret na zdrowe i silne sadzonki.

Czym jest doświetlanie rozsady pomidora

Doświetlanie rozsady pomidora to technika, która zdecydowanie przyspiesza rozwój sadzonek pomidora nawet o miesiąc. Jak to możliwe? Cóż, to sekret procesu, o którym chcemy wam opowiedzieć.

Doświetlanie rozsady pomidorów to technika bazująca na temperaturze oraz dobrym nasłonecznieniu. Dzięki doświetlaniu roślina szybciej wytwarza w procesie fotosyntezy glukozę, która jest podstawowym źródłem energii wszystkich roślin.

Doświetlanie rozsady pomidorów jest stosunkowo proste. Wystarczy posiadać lampy o natężeniu od 2500 do 5000 luksów (dla roślin tropikalnych) lub 700-1000 luksów dla roślin ciepłolubnych. Zaleca się zastosowanie rozproszonego światła na przykład z lamp halogenowych, sodowych, czy ledowych.

Rozsady pomidora 2.jpg
Canva/Neyya, Getty Images Signature

Kiedy przesadzać sadzonki do ziemi w doniczce?

Istotna jest wiedza na temat tego, jak długo rośliny powinny być doświetlane. Przyjmuje się, że najkorzystniej wpływa na rośliny ekspozycja na światło przez około 10 godzin dziennie oraz temperatura 21-26 stopni Celsjusza. 

Stawianie sadzonek na parapecie w miejscu, gdzie jest słabe światło, przynosi opłakane w skutkach błędy. Sadzonki będą marne. Jeśli zatem nie jesteśmy w stanie zapewnić roślinom takiego nasłonecznienia naturalnie, warto je dodatkowo doświetlić. 

To jeszcze nie wszystko. Jeśli chcecie, aby wasze sadzonki rozwijały się możliwie szybko, przesadzajcie je już w momencie, gdy mają one 2 liście właściwe i 2 liścienie, czyli łącznie 4 listki. Im szybciej przeniesiecie sadzonki do ziemi, tym szybciej one z niej skorzystają.

Kluczowe aspekty w uprawie pomidorów

Wedle YouTubera z kanału infouprawa kluczowymi czynnikami w rozwoju pomidorów jest nasłonecznienie i temperatura, a nie samo nawożenie, czy jakość gleby.

YouTuber zaznacza, że kluczowymi procesami przed rozsadzaniem pomidorów wprost do gleby jest odpowiednie zahartowanie rośliny, czyli przygotowanie jej do trudnych warunków środowiskowych, w których przyjdzie jej się zaaklimatyzować.

Twierdzi on, że luty mimo wszystko nie jest dobrym miesiącem do wysadzania pomidor do ziemi. Przymrozki oraz zmienna aura może bowiem zniszczyć nasze uprawy. Dlatego też zaleca on wysadzanie pomidorów do ziemi w marcu, co pozwoli nam na czerpanie korzyści z upraw wraz z początkiem lata.

Rozsady pomidora 3.jpg
Canva/deaw59, Getty Images Pro

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „infouprawa” na YouTube

ZOBACZ TAKŻE: