Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Architektura > Ile kosztuje drewniany dom?
Marta Idzikowska
Marta Idzikowska 21.03.2022 22:29

Ile kosztuje drewniany dom?

Drewniany dom
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Dom z drewna może być marzeniem wielu - to bardzo ciekawe i efektowne rozwiązanie, które nawiązuje do dawnej zabudowy. Warto się na nie zdecydować, jeśli cenisz ciepło, komfort i ciekawe rozwiązania. Na portalu dommistrza.pl, dowiedzieliśmy się, ile może wynosić budowa takiego budynku.

Drewniany dom - od czego zacząć?

Musimy zadbać o podstawy, takie jak fundamenty, przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne. Kwestie formalne, takie jak opłaty geodezyjne i uzgodnienie projektu kosztują około 5 000 zł. Wykonanie przyłącza wodno-kanalizacyjnego to mniej więcej 200 zł za metr bieżący.

Musimy też wybrać odpowiednie drewno. Zwykle stosowana jest sosna albo świerk. Szacując, ten materiał kosztuje około 1500 zł za metr kwadratowy. Jeśli wybierzemy budynek z bali, będzie to nieco droższe - mniej więcej 2 000 zł za metr kwadratowy.

Drewniany dom - dach, izolacja, okna i drzwi

Najczęściej wybieranym materiałem do budowy dachu jest gont bitumiczny i blachodachówka. Ich koszt to odpowiednio 60 zł i 80 zł za metr kwadratowy pokrycia. Ocieplenie budynku, czyli warstwa wełny mineralnej i płyta kartonowo-gipsowa, to najmniej 30 000 zł.

Okna w domu drewnianym muszą mieć dobrą jakość, ponieważ pełnią istotne funkcje izolacyjne. Odpowiednie dla tego typu konstrukcji okno można nabyć nawet za 600 zł. Jeśli zależy nam na oszczędności, to drzwi wewnętrzne z ościeżnicą dostępne są od 460-470 zł. Drzwi wejściowe to już droższa zabawa - musimy zainwestować około tysiąca złotych.

Ile kosztuje wykończenie drewnianego domu?

W tej kwestii panuje pełna dowolność. To, co jest wyjątkowe w tego typu budynku to możliwość zostawienia odkrytych ścian, dzięki czemu sporo zaoszczędzimy, a dodatkowo zyskamy piękny i surowy efekt.

Drewniana podłoga podkreśli atuty domu i znakomicie zgra się z całością. Nie obciąży też zbytnio naszego budżetu. Najbardziej kosztowne będzie wykonanie łazienki i kuchni, gdyż są to pomieszczenia, które wymagają zachowania bardzo konkretnych norm sanitarnych.

Ile więc wynosi cena za budowę drewnianego domu pod klucz? Załóżmy, że chcemy wybudować komfortowy budynek o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Cena za metr będzie wynosić średnio 3 tys. złotych, więc całość wyniesie nas 300 tysięcy złotych. Jednak w wersji oszczędnej, budowa drewnianego domu zaczyna się już od 120 tysięcy złotych!

Zaletą tego rozwiązania jest szybkie wykonanie - często można się wprowadzić już po 3-4 miesiącach, czyli znacznie szybciej niż przy innych dostępnych technologiach. 

Źródło: dommistrza.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Tagi: budowa domu